Nedělní kulturní tipy

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Nová inscenace Offenbachovy opery „Hoffmannovy povídky" má dnes druhou premiéru ve Velkém divadle v Plzni. Titulním hrdinou, kterého ztvárňují Tomáš Černý a Valentin Prolat, je skutečná postava raného německého romantismu. Básník Hoffmann vypráví v restauraci své prapodivné milostné příběhy: k loutce, zpěvačce a kurtizáně. Všechny tři mu unikly. Jak to bude s dívkou, na kterou v restauraci čeká? Hudebně dílo nastudoval dirigent Tomáš Brauner, režisérem je Dominik Beneš, choreografkou Petra Parvoničová. Opera o 5 dějstvích si vás v plzeňském Velkém divadle podmaní v 19 hodin. Uváděna je ve francouzském originále s českými titulky.

Inscenaci „Je třeba zabít Sekala" má na programu Komorní divadlo v Plzni. Velké, syrové drama Jiřího Křižana vzniklo jako scénář pro film Vladimíra Michálka, následně oceněný 11 Českými lvy. Na divadle ústřední postavy vytvářejí Martin Stránský a Jan Maléř - dnes odpoledne od 14 hodin v plzeňském Komorním divadle.

Máte chuť rozesmát se až k slzám? Zamiřte na slavnou one men show Roba Beckera „Caveman" do Měšťanské besedy v Plzni. „Caveman" pojednává o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví. V plzeňské Měšťanské besedě vás pobaví od 19 hodin.

Vyhánět letos zimu snad ani není nutné, ale tradice je tradice. Je Smrtná neděle a to se sluší hodit Moranu do tekoucí vody a přinést do obce líto. Učinit tak můžete například v rámci programu, který na dnešek nachystalo Muzeum Českého lesa v Tachově. Kromě žbluňknutí Morany do řeky Mže se můžete těšit na vyprávění, scénky a tanečky v podání dětí ze Základní školy Hornická. Chybět nebude ochutnávka postních pokrmů ani výroba velikonočních dekorací. V tachovském muzeu budete vítáni od 14 do 16 hodin.

Také v Bělé nad Radbuzou dnes pořádají „Vítání jara". V tomto případě se jde o koncert Pěveckého sboru města a Základní umělecké školy, který se koná od 17 hodin v obřadní síni městského úřadu.

Dechová hudba Chodovarka z Chodové Plané vám zpříjemní neděli v Rokycanech. Známá pivovarská dechovka vystoupí v rokycanské Sokolovně od 15 hodin.

Inscenaci pro děti „O medvědu Ondřejovi" přiváží dnes do Mariánských Lázní Divadelní společnost Julie Jurištové z Prahy. Na motivy lidové pohádky ji napsala Dana Pražáková. I se svými ratolestmi jste zváni na 15. hodinu do mariánskolázeňského Městského divadla.

Bob a Bobek na cestách" - populární králíci v podání Divadla Anfas udělají radost dětem v Chebu. S kloboukem přistanou v 17 hodin na prknech Západočeského divadla v Chebu.

„Kocoura modroočka" hraje pro děti od 3 let v Měšťanské besedě v Plzni Divadlo Červený kohout. K pohádce neodmyslitelně patří písničky Marka Ebena. S dětmi do plzeňské Měšťanské besedy přijďte ve 14:30 nebo v 16 hodin.

Háčkování medvídků bude dnes v Domě historie Přešticka v Přešticích od 14 do 17 hodin předvádět paní Marie Čermáková, pokud ovládáte háčkování, můžete se s háčkem a vlnou přidat a vytvořit si medvídka vlastního. Jedná se o doprovodnou akci k výstavě historických medvídků a dobových hraček „Můj méďa", která v Domě historie Přešticka potrvá do 18. května. Po stejnou dobu si tam můžete prohlédnout i výstavu "Krása a tajemství mikrosvětů. Prolínání vědecké a výtvarné fotografie v tvorbě Františka Weydy."

Spustit audio