Neil Diamond: Beautiful Nois

Jedním z nejprodávanějších hudebníků všech dob a uznávanou hvězdou populární hudby je americký zpěvák, skladatel, kytarista a pianista Neil Diamond. Po celém světě prodal přes 130 miliónů desek. Před několika dny oslavil své 82. narozeniny.

Přesto, že je dnes třetím nejúspěšnějším umělcem na světě, chtěl být původně něčím úplně jiným. V živém rozhovoru v americké televizní talk show Larryho Kinga se zmínil, že si od mala přál být lékařem. Chtěl najít lék na rakovinu, na kterou zemřela jeho babička, vždycky ho zajímaly přírodní vědy. Už od dětství ho ale zajímalo i psaní písní a také psaní poezie. Měl talent. Když psal básně pro dívky, které ho přitahovaly ve škole, brzy se naučil, že si často získal jejich srdce. Jeho mužští spolužáci si toho všimli a začali ho žádat, aby pro ně napsal básně, které by zazpívali a použili se stejným úspěchem. Jako úspěšný šermíř získal Neil Diamond šermířské stipendium a tak mohl studovat vysokou školu. Často se ve třídě nudil a psaní textů písní se mu více zamlouvalo. Jenže během studií na universitě začal psát písně pro hudební vydavatelství za 50 dolarů týdně a tak těsně před dokončením studií z univerzity odešel.

Tak začala jeho cesta za slávou. Začal hrát po klubech a ještě neměl svůj vyhraněný styl, hrál od všeho trochu, od rocku, folku, country i gospelu. Když natočil svůj první sólový singl, byl neúspěšný a tak dál vystupoval po klubech a skládal. A dočkal se. Úspěch se dostavil po několika letech, v roce 1972 byl se svým hitem Song Sung Blue první v americkém žebříčku. A to svoji první kytaru dostal až ke svým šestnáctým narozeninám.

Jednu z jeho písní u nás nazpíval Karel Gott pod názvem Nádherný chór.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.