Neil Young: Lepší je vyhořet, než zvolna zrezivět

12. listopad 2020

Jedním z nejosobitějších autorů a zpěváků populární hudby je Kanaďan Neil Young, Po celou svoji kariéru překvapuje tvorbou jak své fanoušky, tak i kritiky. Stále se prostě vyvíjí. Dneska slaví 75. narozeniny.

Kanadský muzikant, spisovatel, režisér a sběratel automobilových veteránů z padesátých let, Neil Young náleží k legendám moderní hudby. Svými texty poznamenal několik generací milovníků folku i country a zvukem své kytary se zase nesmazatelně zapsal do dějin rockové hudby.

Sám i s kapelami Buffalo Springfield, Crosby, Stills, Nash & Young nebo Crazy Horse. Je jedním z těch, co poznamenali šedesátá a sedmdesátá léta a stále objevují něco nového, stále mají, co nabídnout. Je to mág, který kromě působení na hudebním poli, natočil několik filmů, napsal několik knih a hlavně poskytl světu spoustu hudebního materiálu. Hluboce osobní texty, charakteristický styl hry na kytaru a zvláštní nosový zpěv, to jsou charakteristické znaky hudby Neila Younga.

Sám se doprovází na několik různých nástrojů, včetně piana a harmoniky. Rez, která nikdy nespí, na Neilu Youngovi nezanechala do dnešní doby žádné stopy. Neil Young dlouhou dobu fungoval podobně destruktivním stylem jako Kurt Cobain nebo Jim Morrison.

K žádnému Ikarovu pádu však naštěstí nedošlo a Young svůj pobyt v blízkosti ostrého žáru slávy dokázal vybalancovat. Heart of Gold je písnička z alba Harvest, z r. 1972. I když Bob Dylan po jejím poslechu smutně poznamenal, že v ní Young zní jako on, skladbě se dostalo velké a kladné publicity, jak ze strany hudebních odborníků, tak široké posluchačské obce.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.