Nekmíř si připomíná 600 let od prvního použití vozové hradby

6. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Památník prvního použití vozové hradby v Nekmíři u Plzně

Jak byste vedli středověkou bitvu, když by proti vašim čtyřem stovkám bojovníků vyrazila přesila dvou tisíc vojáků? Jan Žižka z Trocnova na to přesně před 600 lety přišel.

Jan Žižka u Nekmíře bojoval už jako jednooký

Vynalezl a 2. prosince 1419 i poprvé použil takzvanou vozovou hradbu. Pevnými řetězy spojil celkem sedm povozů, ze které se schovali bojovníci a odkud mohli střílet na blížící se vojsko. Tak způsobili mezi vojáky na koních velký zmatek a mnohem větší a silnější vojsko se dalo na útěk. Jan Žižka porazil Bohuslava ze Švamberka a jeho spojence.

Slavný boj tu po desetiletí připomínala jen pamětní cedulka. V roce 2017 se lidé z obce Nekmíř rozhodli, že vytvoří důstojnější připomínku slavné bitvy. Od roku 2017 si slavné výročí připomínají velkolepou rekonstrukcí bitvy. Letos to je 7. prosince.

Historie ožívá i dnes

Rekonstrukci bitvy sehraje plzeňský spolek historie Landfrýd. Letos budou bitvy hned dvě. Je to přeci jen 600 let. V době, kdy se všichni chystají na Mikuláše a advent, tady vrcholí přípravy na boj s vozovou hradbou.

Na této louce se odehrála slavná bitva

Pokud si budete chtít odpočinout od předvánočního shonu, udělejte si sem k Nekmíři výlet právě v sobotu 7. prosince. Rekonstrukce bitvy se koná v 11 a ve 14 hodin na louce pod památníkem.

Vypravit se sem můžete samozřejmě i mimo historické oslavy. Památník je celoročně volně přístupný a dostanete se sem po polní cestě mezi novou zástavbou obce Nekmíř na severním Plzeňsku.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio