Zločiny staré Plzně a okolí

Dav rozzuřených žen vtrhl na úřad a lynčoval úředníky

22. listopad 2022
Zločiny staré Plzně a okolí

Během 1. světové války trpěli lidé nedostatkem potravin. Pokud se někde nějaké menší zásoby objevily, byly na příděl, a na každého se také nedostalo. To pochopitelně vyvolávalo negativní reakce ze stran nejen západočeských obyvatel.

„Vrcholem těchto opatření bylo rajónování mlýnů. To určilo hejtmanství ve snaze, aby kralovický okres, jenž byl jedním z těch, které musely už tak odvádět nejvíce, odváděl státu ještě více,“ začala vyprávět autorka historicky zaměřených publikací Eva Horová.

Tyto události vedly ke dvěma vzpourám v Kralovicích. První proběhla 15. srpna roku 1916. Tehdy se kralovičtí obyvatelé shromáždili pod okny okresního hejtmanství: „Dělali hluk a prováděli různé výtržnosti. Úředníci před rozzuřeným davem uprchli do prvního patra budovy, kde se zamkli. Dav se poté přesunul před obchod bratrů Popperových, kde se nacházelo komisionářství a rozhodovali tu o přidělování potravin. Jeden z bratrů byl napaden a zlynčován. Bez úhony nezůstal ani příručí Otto Heller. Proti demonstrantům následně zakročil četnický strážmistr Franc,“ popsala Horová.

Druhá vzpoura se v Kralovicích odehrála poměrně záhy, a to 20. srpna 1916. „Dav se, většinou ve složení žen, jelikož muži byli v té době ve válce, přiblížil k budově hejtmanství. Tady na ně již čekal četnický sbor. Nejednalo se přitom jen o kralovické četníky, ale o všechny četníky z okolí. Byli totiž informováni kožlanským starostou, který se o celé situaci předtím náhodně dozvěděl. Dav se stále zvětšoval a demonstranti přicházeli.

K bití použily vše, co jim přišlo do rukou

Zadním vchodem se do budovy dostal hlouček rozzuřených žen z Kopidel. Pod stolem v kanceláři našly vystrašeného doktora Nováka, kterého začaly ihned lynčovat. Tehdy si ani ženy nebraly servítky, vrhly se na něj a začaly ho bít vším možným, co jim do rukou přišlo. Krátce poté se do bitky obuli četníci se zbraněmi v ruce. Snažili se vytlačit ženy na náměstí.

Kronikář dokonce uvedl: Strážmistr Tomášek uchopil kožlanskou obyvatelku Novou, která byla ve vysokém stupni těhotenství, a smýkal s ní o zem. Ta zanedlouho poté onemocněla a několik dní bojovala o život,“ líčila autorka.

Ještě ten večer se začalo hromadně zatýkat. Jistá paní Šubrtová se ze strachu, že bude zatčena, doma na půdě dokonce oběsila. Někteří členové demonstrace byli několik měsíců vězněni v Plzni. „Spokojenosti nebylo stejně dosaženo, následovala drahota a hladomor,“ završila povídání Eva Horová.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio