Zločiny staré Plzně a okolí
Pod vlivem kouzel opustila manžela a dvě děti, milenec ji nakonec zpohlavkoval
Ve druhé polovině 16. století se na Plzeňsku odehrál milostný příběh protknutý magií, přinejmenším tedy domnělou. Tovaryš z Klatov procházel krajinou a nechával se najímat na práci. Ze svého majetku, který neustále nosil s sebou, si nejvíce cenil staré německy psané knihy v černých deskách, kterou považoval za kouzelnou.
Tovaryš Bohuslav dorazil jednoho dne také do Nepomuku na jižním Plzeňsku, kde dostal práci u tamního hospodáře. Zamiloval se zde do jeho ženy Mariány, která měla s hospodářem již dvě malé děti. „Bohuslav byl přesvědčen, že se za pomoci jeho černé knihy do něj Mariána zamiluje. A světe div se, asi se mu to opravdu povedlo. Za nějakou dobu se ti dva dohodli, že spolu utečou,“ začal vyprávět dávný příběh historik Jiří Sankot.
Mariána tedy opustila manžela a své děti, a vzala s sebou to nejcennější, o čem byla přesvědčena, že by se jí na cestách mohlo hodit, tedy mísu. Tu hodlala časem zpeněžit. Dala ji nést Bohuslavovi a vyrazili pěšky z Nepomuku směrem na Plzeň. Před Plzní si však Mariána uvědomila, že by ji zde přece jen mohl někdo poznat, jelikož měl její muž ve městě mnoho známých. Přesvědčila tedy svého milého, aby se raději vydali k Rokycanům.
Bohuslav začal namísto lichocení nadávat
„Ta mísa se pronesla, takže Bohuslav už začal pomalu měnit své zamilované řeči a lichotky za nadávání,“ pokračoval Sankot. Cesta byla dlouhá, a dokonce k nim přibyla společnice, a to postarší žena. Ta je následně v Rokycanech dovedla k Hrnčířům, kteří tu provozovali šenk, kde se všichni mohli po svém putování občerstvit. „Mariána byla ráda, že je daleko od Nepomuku a od svého manžela, každopádně v ní už ale začínaly klíčit pochybnosti, jelikož neměla z posledních kilometrů, které spolu ušli, ze svého partnera zrovna dobrý pocit. Navíc si nevšimla, že když procházeli rokycanskou městskou branou, upřeně na ni hleděla jakási žena.
Tato žena Mariánu poznala, protože jezdívala do Nepomuku a od vidění znala jí i jejího muže. To, že viděla Mariánu s někým jiným, jí nedalo chvilku klidu. Pustila se tedy nenápadně za ní a došla až k Hrnčířům, kde Mariána seděla na lavici, a promluvila k ní: „Mariáno, vždyť my se známe z Nepomuku, ty máš přece muže.“ Mariána se snažila zapírat, ale nebylo jí to nic platné,“ vyprávěl historik.
Takto by se manžel k manželce nikdy nechoval
Mezitím se Bohuslav snažil svým spoluhodovníkům u stolu v šenku prodat mísu. Ti si ji odmítali koupit, neboť se obávali, že je kradená. Mariána vstala a odešla raději dále od ženy, která ji poznala. Aby odpoutala pozornost od mísy, začala s muži v šenku koketovat. Za to dostala od svého partnera Bohuslava pár pohlavků. „V tu chvíli mnohým došlo, že asi nebudou oddáni, protože takto by se nikdy manžel ke své manželce nechoval. To, že ji uhodil, vzbudilo v sále velký rozruch a všichni přemýšleli, zda neposlat pro rychtáře,“ řekl Jiří Sankot.
Proč vlastně způsobili tito dva aktéři svým chováním takový poprask? Vysvětlení se dozvíte v přiložené reportáži.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.