Lidé nad 50 let hledají v Česku práci nejdéle. Téma se týká i Plzeňského kraje

Lidé starší padesáti let patří v Česku mezi skupiny, které při změně zaměstnání hledají práci nejdéle. Podle pracovních agentur přitom často nejde o nedostatek schopností, ale o bariéry na pracovním trhu. „Zaměstnanci 50+ nejsou problémem českého trhu práce, ale jeho dosud nevyužitým potenciálem,“ uvedl pro Český rozhlas manažer a datový analytik pracovního portálu JenPráce.cz Michal Španěl.

Plzeňský kraj postupně stárne. Podle dat Českého statistického úřadu dosahuje průměrný věk obyvatel regionu přibližně 43 let a během posledních dvou desetiletí se výrazně zvýšil. Tento vývoj se promítá také do pracovního trhu, kde přibývá zaměstnanců starších padesáti let. Právě tato skupina ale při změně zaměstnání často hledá práci déle než mladší uchazeči.

„Výsledkem je paradox, kdy lidé mají pracovat déle, ale jejich tělesná i psychická kondice na to často není připravena. Pro pracovní trh má tato nerovnováha zásadní dopady, zejména u zaměstnanců ve věku 50+ a ještě výrazněji u skupiny nad 60 let,“ řekl pro Český rozhlas manažer a datový analytik pracovního portálu JenPráce.cz Michal Španěl. Nejkritičtější moment podle něj nastává ve chvíli, kdy musí lidé po padesátce změnit zaměstnání například kvůli reorganizaci, propouštění nebo zdravotním omezením. Více než polovina dlouhodobě nezaměstnaných v České republice je právě ve věku nad 50 let.

Podle Španěla se situace liší také podle typu práce. „Tento přístup vytváří sebenaplňující se proroctví, kdy lidé bez přístupu ke školení a rozvoji skutečně začnou zaostávat. Situace se navíc výrazně liší podle typu práce. U fyzicky náročných profesí, typicky ve výrobě, stavebnictví nebo dopravě, je hlavním limitem klesající fyzická výkonnost. U kancelářských a odborných pozic je výzvou rychlost technologických změn, zejména nástup umělé inteligence a digitalizace. Problém však nespočívá v neschopnosti se učit, ale v nedostatku příležitostí, které firmami nejsou nabízeny rovnoměrně napříč věkovými skupinami,“ uvedl pro Český rozhlas.

Další překážkou je podle něj nízká flexibilita pracovních úvazků. „Pro zaměstnance po padesátce to představuje zásadní problém. Právě v tomto věku se často objevuje potřeba postupného snižování pracovní zátěže, sladění práce se zdravotním stavem nebo s péčí o stárnoucí rodiče či vnoučata. Absence flexibilních forem práce pak vede buď k úplnému odchodu z trhu, nebo k setrvávání v plném úvazku za cenu zhoršujícího se zdraví a rostoucí frustrace,“ dodal Španěl.

Český rozhlas oslovil také firmy v Plzeňském kraji. Zástupci podniků upozorňují, že starší zaměstnanci přinášejí do pracovních týmů především stabilitu, zkušenosti a dlouhodobou znalost firemních procesů. Často také předávají praxi mladším kolegům. Oslovené firmy zároveň připouštějí, že někdy se objevuje i psychologická bariéra. Pokud zaměstnanci nedostávají nové pracovní výzvy, školení nebo zpětnou vazbu, mohou postupně ztrácet motivaci i sebevědomí.

autor: Jiří Trnka
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.