Nová výstava v Západočeské galerii ukazuje proměnu Plzně během 19. a 20 století

4. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Julius Mařák, studie k obrazu pro dvoranu nádraží Františka Josefa I. ve Vídni | Foto: Západočeská galerie v Plzni

Poslechněte si záznam rozhovoru s kurátory výstavy Petrem Domanickým a Evou Skořepovou

Výstava Obraz Plzně v uměleckých dílech 19. a 20. století prostřednictvím vybraných uměleckých děl zobrazuje některé klíčové milníky v historii města, které formovaly jeho podobu od města obklopeného zahradami a středověkými hradbami až po moderní průmyslové centrum. Expozice je doplněna architektonickými modely, plány a dobovými fotografiemi. Výstavu je možné navštívit ve výstavní síni Masné krámy do 1. června.

Petr Domanický a Eva Skořepová

Na počátku 19. století byla Plzeň starobylým městem se středověkým jádrem obehnaným hradbami, které purkmistr Martin Kopecký plánoval přeměnit v lázeňské sídlo obklopené zelení. Rozvoj železnice a průmyslu však změnil její osud. Výstava zachycuje proměnu Plzně z provinčního centra v průmyslovou aglomeraci 19. století, přibližuje období velkého stavebního rozmachu kolem roku 1900, rozkvět během první republiky, rozsáhlé urbanistické projekty, ale také ničivé demolice a nevratné zásahy do podoby města během socialismu.

Expozice je rozdělena do devíti tematických oddílů. Úvodní část představuje díla krajinářů a vedutistů 19. století, zachycující různé pohledy na Plzeň, včetně historického jádra a zákoutí kolem řek. Na ni navazuje oddíl věnovaný uměleckým dílům sloužícím výzdobě architektury na přelomu 19. a 20. století. Další část sleduje umělce spjaté s plzeňským Kroužkem přátel starožitností. Pozornost je dále zaměřena na tvorbu členů Sdružení západočeských výtvarných umělců z 20. a 30. let 20. století – malířů, kteří často reflektovali motivy tzv. „černé Plzně“ a průmyslových periferií, a architektů, kteří se výrazně zapsali do podoby města. Nechybějí ani díla z období 2. světové války a 50. let, přičemž výstava vrcholí tvorbou z 60. až 90. let 20. století.

Na výstavě se také představí část sbírky architektury, která v ZČG vznikla v roce 2009 a obsahuje mnohé unikáty. „K nejcennějším bezesporu patří soubor vlastního archivu předního meziválečného architekta Bohumila Chvojky, ze kterého představujeme například téměř neznámý projekt zástavby Denisova nábřeží či výkresy z projektu budovy Okresní nemocenské pojišťovny, dnešní polikliniky," podotýká spoluautor výstavy Petr Domanický.

Další autorka, Eva Skořepová, k výstavě doplňuje: „Na návštěvníky čeká pestrý doprovodný program; kromě klasických komentovaných prohlídek a tvůrčích dílen se zájemci mohou zúčastnit fotografického workshopu s Radovanem Koderou nebo poznávat historii města prostřednictvím tištěné či interaktivní mapy.“ Interaktivní mapa je návštěvníkům k dispozici na obrazovce přímo ve výstavní síni, nebo ji mohou používat na vlastních zařízeních. Výstavu doprovází kromě mapy také katalog v grafické úpravě Matěje Bárty; pro děti je pak připraveno pexeso. Jedná se o staré a nynější podoby různých míst.

autor: iko