Oprava mostu rozpůlila Svojšín na Tachovsku

Kvůli opravě mostu ve Svojšíně najedou motoristé po objížďkách desítky kilometrů navíc
Kvůli opravě mostu ve Svojšíně najedou motoristé po objížďkách desítky kilometrů navíc

Svojšín a Ošelín na Tachovsku jsou od sebe po silnici vzdáleny zhruba šest kilometrů. Teď to mají motoristé z jedné vesnice do druhé ale výrazně dál. Kvůli opravě mostu ve Svojšíně najedou po objížďkách desítky kilometrů. Rekonstrukce ale ovlivňuje i život v samotném Svojšíně. Vesnice je po dobu oprav rozdělená na dvě části.

Kamenný most přes řeku Mži ve Svojšíně je neprůjezdný. Mohou na něj jen vozidla stavby a chodci. Aktuálně fungují dvě objízdné trasy. Pro osobní automobily a autobusy vede přes Lom u Stříbra, Benešovice a Svojšín. Částečně jsou využívány i místní komunikace. Nákladní doprava jezdí přes Kurojedy. Až stavbaři most strhnou, budou chodci chodit z jednoho břehu řeky Mže na druhý lávkou pro pěší, která se právě buduje.

„Most se rekonstruuje kvůli rozšíření vozovky a kvůli vybudování chodníků po obou stranách. Obec Svojšín pak bude realizovat návazné chodníky až do obce,“ říká Martin Vít, technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

Autobus, který jezdil z Černošína na Bor je nyní rozdělen na dvě větve. První jede od svojšínského nádraží přímo do Boru, druhá větev jede z návsi ve Svojšíně do Černošína. „Cestující musí přestupovat. Ale jsou na to vyhrazené časy tak, aby to stihli senioři nebo malé děti,“ vysvětluje Martin Fencl ze společnosti POVED, která v Plzeňském kraji organizuje veřejnou dopravu. Zároveň ale upozorňuje, že ne všechny spoje bylo možno takto trasovat. Na některých méně vytížených linkách je potřeba počítat s tím, že pojedete z Boru do Černošína přes Stříbro.

Opravy mostu by měly skončit 30. listopadu a budou stát více než 12 milionů korun.