Ozzy Osbourne: Mama, I Coming Home

6. březen 2023

V únoru oznámil Ozzy Osbourne zrušení svého evropského turné kvůli poranění páteře, které si nešťastnou náhodou přivodil při vážném pádu před čtyřmi lety.

Když se řekne Ozzy Osbourne, věrného příznivce heavymetalu hned napadne skupina Black Sabbath. Jeho hlas a chování na pódiích z něj už tenkrát, kolem roku 1973, učinilo legendu tohoto stylu, Black Sabbath byli jednou z nejpopulárnějších heavymetalových skupin na světě a hlavní koncertní atrakcí. Bouřlivácký způsob života Ozzyho Osbourna ispiroval nejednoho fanouška k podobným výstřelkům, a sám Ozzy Osbourne dnes uznává, že je pomalu zázrak, že to všechno přežil.

V roce 1979 se vydal na sólovou dráhu. Je jedním z nejznámějších, ale také nejkontroverznějších rockových zpěváků. Jako průkopník hard rockového zvuku je znám miliónům fanoušků po celém světě. Je osobností, která inspirovala tři generace hudebníků a fanoušků.

Roku 1996 založil Ozzy Osbourne se Sharon, svou ženou a manažerkou v jedné osobě, první ročník velmi úspěšného metalového festivalu Ozzfest. V roce 2005 byli Black Sabbath slavnostně uvedeni do britské hudební síně slávy, o rok později byli uvedeni také do rokenrolové síně slávy. Ozzy Osbourne má na tomto ocenění obrovský podíl jako jeden z pilířů slavné skupiny, přestože po něm se skupinou zpívali takoví mistři rockového zpěvu jako Ronnie James Dio a Ian Gillan. Jestli se dostanete někdy do Los Angeles, můžete si na pověstném hollywoodském Chodníku slávy vyhledat jeho hvězdu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.