Pat Boone: Speedy Gonzáles

2. červen 2022

Americký zpěvák Pat Boone je po Elvisovi Presleym druhým nejvlivnějším zpěvákem 50. let. Působil také jako spisovatel, skladatel a v pozdějším věku i jako interpret duchovní hudby.

Postava Daniela Boona je známá všem, kdo v mládí četli literaturu z Divokého západu. Byl často zmiňován v dobrodružných románech, zvaných „indiánky“, neboť jako lovec a voják objevil v 18. století cestu neprobádaným územím Appalačských hor do Kentucky. Můžeme jen hádat, zda by měl radost ze svého prapravnuka, který se proslavil jako zpěvák.

Zálesákův potomek Pat Boon v padesátém pátém roce zvítězil v několika pěveckých soutěžích a hned v té době natočil první singl, který se umístil na 16 místě. V následujícím roce bodoval jeho nejúspěšnější hit I´ll Be Home. Některé Boonovy skladby měly zvláštní osud. V r. 1957 odmítl Elvis Presley baladu Don´t Forbid Me. K Boonovi se dostala, když končil jednu z nahrávacích frekvencí, ale zbývalo ještě 15 minut. Ve spěchu ji natočil a získal pro sebe pátou milionovou nahrávku. Pozoruhodné události provázely i písničku Milostné dopisy v písku. Očekávalo se, že obsadí první místo, což se nakonec stalo, ale bylo to jen tak tak. Osm týdnů ji na druhém místě blokovala tvrdá konkurence v podobě hitu Diana Paula Anky.

Boonovým posledním velkým hitem se stala skladba s hlasem kreslené myši z dětského seriálu Speedy Gonzáles.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...