Páteční kulturní echo

26. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Plzeň je tento týden metropolí českého filmu, koná se tu 26. ročník festivalu českých filmů „Finále Plzeň“. Dnes můžete například zamířit na poslední autorské čtení letošního festivalu – svoji knížku konopných pohádek vám představí hudebník, malíř a spisovatel Vlasta Třešňák a to v tanečním sále Měšťanské besedy v 17 hodin. Podrobný program soutěžní a bilanční přehlídky českých celovečerních a dokumentárních filmů je k dispozici na internetových stránkách www.festivalfinale.cz. Rozhovory s osobnostmi, které na plzeňské „Finále“ přijíždějí, můžete denně slyšet v našem vysílání, na vlnách Českého rozhlasu Plzeň.

Opera „La Gioconda“ zazní ve Velkém divadle v Plzni. Romantický příběh žárlivosti, udavačství, obětavosti, vraždy a sebevraždy vás zavede do Benátek 17. století. Skladatel Amilcare Ponchielli vytvořil působivé dílo, které dokáže zaujmout i dnešní posluchače svým dramatismem a krásou typicky italské operní kantilény. To ostatně můžete posoudit sami dnes večer v 19 hodin v plzeňském Velkém divadle; opera byla nastudována v italském originále, doprovodí ji české titulky.

Na hudební komedii „Miluju tě, ale…“ se můžete těšit v Komorním divadle. Jejími aktéry jsou lidé různého věku a různorodých povah, jednotlivé scény mapují vývoj vztahu muže a ženy od první schůzky až po ztrátu životního partnera. Muzikál amerického dramatika Joea DiPietra s hudbou Jimmyho Robertse oslovil diváky ve více než 150 zemích světa, dnes v 19 hodin i vás v Komorním divadle v Plzni.

A do Komorního divadla podruhé: Komedie předního německého dramatika Maria von Mayenburga „Ošklivec“ je opět od 19 hodin připravena v Divadle v klubu. Komedie pojednává o zběsilosti naší doby, o ztrátě identity a jedinečnosti, o relativitě krásy a úspěchu. A také o tom, jak nežádoucí je být „out“.

Mírně ztřeštěná situační komedie francouzského humoristy Francise Vebera „Trouba na večeři“ vás rozesměje v Divadle Klatovy. Úspěšný vydavatel se spolu se svými přáteli baví tím, že si na večeře jednou týdně zve nic netušící, předem vytipované trouby. Hříčkou osudu se však ocitne v rukou toho, kterého chtěl učinit středem všeobecného veselí. Během večera, kdy je vystaven jeho neutuchající aktivitě, mnoho ztratí, ale také pochopí. „Troubu na večeři“ předvede v premiéře v klatovském divadle ochotnický spolek Za Oponou – dnes od 19 hodin 30 minut.

Má člověk právo prodlužovat si uměle život? K zamyšlení vás dovede Čapkova „Věc Makropulos“ v Divadle Dialog v Plzni. Krutou komedii s prvky sci-fi v režii Jakuba Zindulky tam v 19 hodin ve druhé premiéře sehraje divadelní soubor Spodina.

„Barokní jezuitské Klatovy“ pořádá už posedmé Občanské sdružení Klatovské katakomby a to ode dneška do neděle 28. dubna. Letos je akce věnována svatému Janu Nepomuckému a Albertu Chanovskému, na programu jsou mimo jiné historická konference, requiem a mše svatá. Podrobnosti včetně míst konání naleznete na internetových stránkách katakomby.cz.

Skladby brazilského hudebníka a skladatele Antonia Carlose Jobima a skupiny Beatles uvede na dnešním multižánrovém koncertě Karlovarský symfonický orchestr spolu s jazzovým bandem M.K. Collective. Zváni jste na 19. hodinu 30. minutu do Lázní III v Karlových Varech.

"Espana en la música" – španělské rytmy vás čekají na dnešním abonentním koncertu Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Společenský dům Casino ovládnou v 19 hodin a 30 minut. Před koncertem je naplánována přednáška o španělských vínech spojená s ochutnávkou.

Koncert absolventů Základní umělecké školy ve Františkových Lázních se uskuteční od 19 hodin ve františkolázeňském Divadle Boženy Němcové. Nejstarší jihočeská kapela Babouci bude hrát na dnešní taneční zábavě v Kulturním a komunitním centru Přeštice. Začátek je ve 20 hodin. Oblíbená plzeňská skupina Palice koncertuje od 21 hodin v music klubu U Košile v Klatovech.

Majálesový průvod dnes můžete potkat v Plzni. Studenti si na náměstí Republiky zvolí Krále Majáles, jednotliví kandidáti se budou ucházet o přízeň vždy mezi koncerty oblíbených skupin a interpretů jako jsou Sunshine, Michal Hrůza, Tleskač a další. „Královský pátek“ je prvním ze dvou festivalových dnů, kterými vrcholí předcházející studentské dny, na plzeňském náměstí odstartuje ve 14 hodin a v tomto případě je vstup zdarma.

Nová výstava „Plzeňští střelci“ je ode dneška přístupná v Národopisném muzeu v Plzni. Chcete poznat slávu plzeňských ostrostřelců? Víte zda jsou Jan Kůrka a Kateřina Emmons–Kůrková příbuzní? Nebo si chcete vybrat nějaké střelecké odvětví jako svůj koníček? Navštivte do 23. června plzeňské Národopisné muzeum. Budete si tam moci prohlédnout i zlatou olympijskou medaili z roku 1968 z Mexika, kolekci historických malovaných terčů nebo třeba sportovní kuši.

„Doma u Hitlerů“ – šest minipříběhů, opepřených značně černým humorem, nabízí svým divákům Západočeské divadlo v Chebu. O životě Adolfa Hitlera zjistíte, co jste vůbec netušili – například že si na brněnském nádraží poklábosil se Stalinem nebo kde strávil svůj důchod jako strýček Muňoz. Dnes od 10 hodin v komedii Arnošta Goldflama ve studiu D chebského divadla.

Na komiksově laděný příběh o jednom osudovém setkání, které se stalo dvakrát, „Pirat 07 & Queen Of Love“ v režii Petra Vodičky dnes v 9 hodin láká Divadlo Alfa v Plzni. Představení o lásce ve virtuálním světě inspiroval komiks, vzniklo ve spolupráci s portugalským Theatro O Bandó a je určeno divákům od 11 let. Divadlo Alfa dnes také, opět na 9. hodinu, nachystalo pro diváky od 4 let „Hrnečku vař!“ aneb dvě pohádky Vítka Peřiny o hrnečku.

Spustit audio

Více z pořadu