Páteční kulturní tipy

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Novou knížku plzeňského autora Vhrsti budou dnes v rámci Noci s Andersenem číst děti po celém světě. Akce na dálku spojí děti na více než tisícovce míst, v knihovnách, muzeích, klubovnách, domech dětí i školách. Jako první se do knihy začtou děti v Austrálii. Po časovém posunu se bude číst u nás, na Slovensku, v Polsku, Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Řecku, Německu, Švýcarsku, Francii, Velké Británii a v Českém kroužku v Kodani. Pomyslnou štafetu nakonec ukončí čtení v zámoří. Noc s Andersenem připomíná 209. výročí narození dánského pohádkáře.

(Mimořádné živé vysílání při této příležitosti připravil také Český rozhlas. Od 22 hodin bude Vhrsti hostem speciálního pořadu, který budou společně vysílat stanice Dvojka a Rádio Junior.)

Moliérova „Lakomce" v režii Jana Buriana dnes večer uvádí plzeňské Velké divadlo. Jedna z nejúspěšnějších autorových her je hrozivým a zároveň směšným obrazem bytosti, která se vzdala své lidské tváře - obrazem drtivě aktuálním v období baroka i v současnosti. Titulní roli ztvárňuje Pavel Pavlovský, začátek je v 19 hodin.

„Noc na Karlštejně" - muzikál na motivy stejnojmenného filmu podle hry Jaroslava Vrchlického má v 19 hodin v plánu Komorní divadlo v Plzni. Vtipnou hudební mystifikaci o královském hradu, kam je ženám vstup zakázán, nastudoval s plzeňským souborem muzikálu a operety režisér Petr Palouš.

Komedii francouzského dramatika Marca Camolettiho „Byt na inzerát" dnes nabízí Karlovarské městské divadlo. Tři ženy v jednom podnájmu, tři rozdílné světy a rozhodnutí změnit život v provedení Divadelní společnosti Háta vás v divadle v Karlových Varech pobaví od 19:30.

„Perly romantismu" vás čekají na dnešním koncertě Karlovarského symfonického orchestru. Zazní díla Čajkovského a Dvořáka, sólo na housle zahraje Dominika Chrastilová. Orchestr bude řídit dirigent Jiří Štrunc. Koncert se koná od 19:30 v Lázních III v Karlových Varech.

Jarní koncert" na dnešek nachystal Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. Na programu jsou Nicolai, Bruch a Bizet. Jako sólista na housle se představí Martin Kos, dirigentské taktovky se chopí Klaus Linkel z Německa. Zváni jste na 19:30 do mariánskolázeňského Společenského domu Casino.

V Klatovech dnes koncertuje František Nedvěd s kapelou Tie break. Přivítají vás v 19:30 v klatovském divadle.

„Festival arabské kultury" dnes startuje v Plzni. Podrobnosti k týdennímu nabitému programu hledejte na www.arabfest.cz.

Galerie 4 v Chebu pořádá novou fotografickou výstavu. Tentokrát bude prezentovat práce severského fotografa Torbena Rejnholdta Petersena. Vernisáž se uskuteční dnes v 18 hodin.

Expozicí s názvem „Základní umělecká škola - Hudba a výtvarné dílo" otevírá novou výstavní sezónu Letohrádek v Ostrově u Karlových Varů. Najdete tam kolekci prací žáků ostrovské Základní umělecké školy, jedná se o zajímavá abstraktní díla inspirovaná hudbou. Výstava bude zahájena dnes v 16 hodin a potrvá do 20. dubna.

S novou výstavou „Poustevníci a poustevny v Plzeňském kraji" přichází v úvodu sezóny také Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Seznámíte se na ní s téměř 50 lokalitami pousteven, které jsou spjaty s působením poustevníků od legendických postav, přes barokní poustevnictví až po romantismus. Expozici na základě svého dlouholetého bádání sestavili Luděk Krčmář a Petr Rožmberský, v plzeňském Muzeu církevního umění ji můžete navštívit do 1. června.

Na další prohlídky v rámci projektu „Kostelní noci na Mariánskolázeňsku" láká obecně prospěšná společnost Mariánskolázeňsko. V 18 hodin můžete navštívit kostel svaté Anny ve Velké Hleďsebi a ve 20 hodin kostel svaté Markéty v Lázních Kynžvart. Těšit se můžete i na vystoupení kytarového souboru mariánskolázeňské Základní umělecké školy v obou kostelech.

Spustit audio