Pavla Horáková: Návrat. Příběh z děsivého místa - z bohnického hřbitova bláznů

Na „hřbitově bláznů“ v pražských Bohnicích se v mládí scházel se svojí partou. Po třiceti letech se tam znovu vrací. Jeho dávná láska už nežije, ani ostatní kamarádi nedopadli příliš dobře…

Čte: Bronislav Kotiš
Připravila: Zuzana Vlčková
Napsala: Pavla Horáková
Dramaturgie: Dominik Mačas
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: v Plzni v roce 2021

O „hřbitově bláznů“ nedaleko bohnické psychiatrické léčebny se říká, že je to záhadné místo, které kumuluje jenom negativní energii. Platí to stále? Padesátiletý světoběžník bez rodiny a zázemí se po letech strávených v cizině vrací domů, do míst, kde prožil své mládí. „Hřbitov bláznů“ pro něj a jeho kamarády býval tehdy před sametovou revolucí ostrůvkem svobody. Dnes chce stále tajemnému místu splatit starý dluh…

Pavla Horáková se narodila v roce 1974 v Plzni. Ale vyrůstala „jako milovaný jedináček“ už v Praze na bohnickém sídlišti. Vystudovala překladatelství a tlumočnictví z angličtiny a serbistiku na Filozofické fakultě UK. K srbštině se dostala, když v mládí spolu s rodiči žila nějaký čas v Bělehradě. Z obou jazyků také překládá. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Překládání knih cizích autorů i práce pro rozhlas pro ni prý byly skvělou průpravou pro vlastní psaní. Překládání naučí člověka jazykové kázni, práce v rozhlase umění krátit a odlišit podstatné od balastu, nechala se Pavla Horáková slyšet v jednom z rozhovorů. Jako spisovatelka debutovala detektivní trilogií pro děti s názvem Tajemství Hrobaříků, Hrobaříci v Podzámčí a Hrobaři a Hrobaříci. Teorii podivnosti, první román pro dospělé čtenáře, vydala v roce 2018, další rok za něj získala Magnesii Literu za prózu. Svůj zatím poslední román Srdce Evropy vydala v loňském roce.

Pavla Horáková se živila různě – jako překladatelka, korektorka, rozhlasová redaktorka, přednášela na vysoké škole, učila angličtinu v televizním vysílání – nejvíce ji prý ale baví kreativní proces vlastního psaní a práce bez šéfa.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.