Pětašedesátiny Konrádyho dudácké muziky z Domažlic

6. březen 2020

Vzácné jubileum v letošním roce oslavuje jedna z nejznámějších chodských muzik – Konrádyho dudácká muzika z Domažlic. Založena byla v roce 1955 a od té doby nepřestává rozdávat radost s chodskými lidovými písničkami a dudáckou muzikou nejen u nás, ale i za hranicemi naší republiky.

U zrodu Konrádyho dudácké muziky v roce 1955 stáli dva dudáci – Antonín Konrády a Zdeněk Bláha. Výraznou osobností udávající tón muzicírování Konrádyovců byl téměř 40 let také Es klarinetista Vladimír Baier. Jakožto velký znalec chodské muziky dokázal napsat prakticky všechny partitury pro malou selskou muziku (klarinet, housle a dudy) i pro větší obsazení s kontrabasem a houslovou přiznávkou. Baierova schopnost improvizace také dávala kapele opravdový folklórní punc.

Konrádyovci za hranicemi

Konrádyho dudácká muzika pravidelně účinkovala a účinkuje i v zahraničí. Poprvé se tak stalo v roce 1957 na soutěžním Světovém festivalu mládeže v Moskvě, kde kapela získala zlatou medaili a dudácké duo (Antonín Konrády - Zdeněk Bláha) medaili stříbrnou. Od té doby se muzika představila v mnoha státech Evropy.

Muzikanti a zpěváci Konrádyho dudácké muziky z Domažlic byli také častými hosty v plzeňském studiu Českého rozhlasu, jejich snímky jsou dnes součástí bohatého rozhlasového folklorního archivu. Najdeme na nich širokou paletu písňových a tanečních typů – od milostných přes popěvky dokolečka až po tzv. „jukačky“. Dokumentují také úzkou spolupráci s nejlepšími krajovými zpěváky.

Konrádyho dudácká muzika v roce 2020

Ani po 65 letech vyhrávání na naší folklorní scéně neztrácejí Konrádyovci svoji popularitu. V posledních letech hrají ve složení: klarinety - Roman Kaas a Vlastimil Konrády, dudy – Antonín Konrády a Václav Švík, housle - Jaroslav Lucák a ke kontrabasu se nedávno postavil Jan Holoubek. Zpívají Lenka Turníková, Ivana Červená a Václav Švík.

autoři: Zdeněk Bláha , Michaela Vondráčková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová