Petula Clark slaví devadesátku

15. listopad 2022

Narodila se 15. listopadu 1932. Svoji kariéru zpěvačky a herečky dosud nepřerušila. Jmenuje se Petula Clark a má 90. narozeniny.

O tom, že hodina bývá někdy nekonečnou, zpívalo hodně zpěvaček, a písničku Pátá má ve svém repertoáru snad každá taneční kapela u nás. Jako první ji však, a jak už to na světě chodí, spíše šťastnou náhodou nazpívala anglická zpěvačka Petula Clark.

Začínala jako dětská hvězda a proslavila se za druhé světové války, kdy zpívala pro vojáky. I když chtěla být spíše herečkou, než zpěvačkou, první písničku v hitparádě měla v padesátém čtvrtém roce. Jenže čas je běžec s dlouhým krokem a být stále dětskou hvězdou nešlo do nekonečna. Navíc se objevil nový hudební žánr – rokenrol a sláva mladé hudebnice uvadala. Ráda jezdila do Francie a tam se také pokusila o štěstí. Úspěch se dostavil a to nejen tam, ale také v Itálii, Německu, Španělsku a také doma v Anglii. I když písníčky byly úspěšné, dnes už si na ně vzpomene jen málokdo.

Skutečně velký hit získala díky skladateli Tony Hatchovi v šedesátém čtvrtém roce. Byla to výše zmíněná skladba Downtown, kterou chtěl autor původně věnovat skupině Drifters. Když byla Petula Clark pozvána do Ameriky, Tony Hatch pro ni v letadle složil další slavnou skladbu. Vypráví se, že když ji zazpíval spolucestujícím, všichni měli za to, že bude mít velký úspěch. A tak se hit My Love dostal do hitparád.

V r. 2006 o Petule Clark natočila BBC dokumentární film.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?