Pikantní směs z cukety
Cukety jsou výborné jako zelí, přidávají se do bramboráků, pečou se z nich různé moučníky. Za zkoušku stojí i tento recept, jehož využití je mnohostranné.
- 1 středně velká cuketa
- 3 lžíce oleje
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku (podle chuti může být i více)
- 2 – 3 mrkve
- 1svazek bylinek (tymián, bazalka, petrželka, libeček, majoránka,….)
- 70 g rajčatového protlaku
- sůl, mletý pepř
Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na plátky nakrájený česnek a necháme jen zesklovatět, aby česnek nezhořkl. Na tento základ přidáme na kostičky nakrájenou oloupanou cuketu, zbavenou semen, na kolečka nakrájenou očištěnou mrkev a omyté bylinky. Mírně podlijeme vodou a pod poklicí dusíme 10 minut. Poté přidáme rajčatový protlak, zamícháme a dusíme dalších cca 7 – 10 minut. Je-li třeba, podléváme malým množstvím vody. Na závěr osolíme, opepříme a směs rozmělníme šťouchadlem na brambory tak, aby část zeleniny zůstala v celku.
Zeleninovou směsí naplníme skleničky, zavíčkujeme a sterilujeme při 90°C 20 minut. Tuto směs používáme na těstoviny nebo jako pikantní přílohu místo hořčice k masu či uzenině, ale výborně ozvláštní např. guláš, drůbež či mletá masa.
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.