Pilsner fest je oslavou piva i města
Letošní plzeňské pivní slavnosti - Pilsner fest - jsou nejrozsáhlejší ve své historii a získaly také novou podobu. Akce nepotrvá jen od pátku do neděle, ale začíná už dnes. Zároveň se přesune i za brány Plzeňského Prazdroje, do celého města. Bude probíhat ve vybraných plzeňských klubech, hospodách a v Pivovarském muzeu. Na pátek a víkend připravili organizátoři program na třech hudebních scénách - v pivovaru, na fotbalovém stadionu FC Viktoria Plzeň a na náměstí Republiky. Pilsner Fest je oslavou piva a města, v jehož pivovaru byla první várka piva před 165 lety uvařena.
Na Pilsner Festu vystoupí Monkey Business, Žlutý pes, Olympic, Jiří Suchý a další. Součástí akce budou i autorská čtení známých spisovatelů, sportovní soutěže, ukázky starých řemesel v Pivovarském muzeu...
Festival dnes zahajuje soutěž v koulení sudů a "Šťastná hodinka" v deseti plzeňských hospodách, které nejlépe udržují pivní kulturu. Zahrají v nich kapely a vyčepuje se jeden sud piva zdarma. Zvláštní program nabídne Pivovarské muzeum. Ve středu vystoupí Yelow Sisters, na čtvrtek a pátek je od 19:30 připraveno autorské čtení. Účast slíbili například Ivan Martin Jirous, Jaroslav Rudiš, Vlastimil Třešňák či Michal Viewegh.
V pátek se startuje v 17:00 na stadionu, kde zahrají Žlutý pes, Blue Effect, Monkey Business a Jaroslav Uhlíř. V pivovaru ASPM, Buster Nixon, Michal Prokop, -123 Minut a Žáha. Scéna na náměstí bude patřit regionálním kapelám, jako LSD, Palice, Michal Šindelář MSP a Sarin + Replay.
Cestou z pivovaru k Pivovarskému muzeu se mohou lidé zastavit v adrenalinovém městečku a soutěžit v netradičních disciplínách. Přichystán je také pivní labyrint, při němž mohou ochutnat i další značky piva a pivní koktejly. "Zlatým hřebem v sobotu by mohl být koncert skupiny bubeníků Jumping Drums od 17:30 do 18:45 na stadionu. Mají mimořádnou schopnost navázat kontakt s publikem. Vzniknout by tak mohl velký bubenický happening," uvedl Marek Hlavica, manažer firemní komunikace Plzeňského Prazdroje, jenž festival organizuje.
V sobotu zahrají i kapely Cop, Michal Pavlíček, Mňága a Žďorp, Semtex, Jana Kirschner, Gulo-Čar, Samson a jeho parta, Znc, Bluegate. Na stadionu pokřtí pivem Olympic své CD.
V ulicích se letos vůbec poprvé objeví takzvané pivomaty neboli prodejní automaty na pivo. Jsou schopny přečíst kód z nového občanského průkazu nebo pasu a lidem starším 18 let vydají pivo. K dispozici budou hlídky nabízející testery na zjištění hladiny alkoholu v krvi. Organizátoři také chtějí přitvrdit v kontrole nezletilých. Prodejci v případě pochybností pošlou zákazníka na jedno ze tří stanovišť, kde po předložení průkazu dostane nepřenosnou identifikační pásku dokládající jeho zletilost. Zdarma od pátku 17:00 do neděle 15:00 mohou lidé jezdit tramvají Pilsner Fest na trase číslo 2 mezi zastávkami Světovar a Sady Pětatřicátníků.
Neděle bude patřit milovníkům dechovky. Zůstane už jen jedna scéna v pivovaru, kde se od 10:00 do 15:00 vystřídají například Nýřaňanka, Domažličanka, Klatovští Dragouni i Eva a Vašek.
Partnerem Pilsner Festu je město Plzeň, které na akci poskytlo 500.000 korun. "Pivo je vedle historických a kulturních památek hlavním lákadlem Plzně a fest by měl oslovit nejen jeho znalce, ale i ostatní," uvedla Kristina Štěpánová z magistrátu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nové EET podporujeme, bez něj rostly daňové úniky. Netěší nás ale výjimky, zní ze svazu podnikatelů
-
Pokud se nehraje o medaile, tak to není úspěch, mrzí prohra ve čtvrtfinále Rulíka. Hráče chválil za nasazení
-
EET jasně vykolíkovalo hřiště, na kterém podnikatelé hrají, tvrdí Jaroš
-
Přečíst led je uměním nejlepších týmů. Na hokejovém bychom moc nezahráli, vysvětlují Paulovi curling