Plzeň pohromami stíhaná…

Plzeň pohromami stíhaná - to je název výstavy, na kterou vás pozveme ve Špalíčku z Národopisného muzea Plzeňska. Jak výstava vznikala a co přesně obsahuje? Zazní i pěkné písničky v podání Ledecké dudácké muziky. Připravila Michaela Vondráčková.
Také v letošním roce přinese připravovaný festival Smetanovské dny mimo jiné i konferenci zabývající se dalším vybraným aspektem života a kultury v 19. století. Plzeňská sympozia se konají už 35 let a během této doby se na nich vystřídala celá řada témat. Letošní ročník se bude zabývat katastrofami a jejich vnímáním ve společnosti i odrazem v kultuře.
„Člověk a společnost 19. století tváří v tvář katastrofě“ – to je téma letošního plzeňského mezioborového sympozia konaného v rámci Smetanovských dnů. Při této příležitosti tematické výstavy připravují i tři zdejší kulturní instituce – Studijní a vědecká knihovna Plzeňské kraje, Západočeská galerie v Plzni a Západočeské muzeum v Plzni.
Požáry, povodně, epidemie, krize…
Muzejní výstava nazvaná „Plzeň pohromami stíhaná“ se tentokrát věnuje katastrofám ve skutečně širokém významu slova. Půjde nejen o velké živelné pohromy, jako byly povodně nebo požáry, ale také nehody, které s sebou přináší technický pokrok: železniční neštěstí, nehody v průmyslu nebo na stavbě a jako nový fenomén začínajícího 20. století také automobilové nehody.
Jako katastrofu však lze vnímat i soukromá neštěstí – nemoc, smrt, alkoholismus, finanční a sociální úpadek. Spojí-li se více takových osobních neštěstí dohromady, vzniká i skutečná společenská katastrofa – epidemie, ekonomická krize, problémy s alkoholismem, prostitucí apod. Pozornost však je věnovaná také způsobům, jakým se město snažilo takovým katastrofám předcházet: založení hasičského sboru, nemocnice, zlepšování hygieny, osvěta a podobně.
I v letošním roce výstava vznikala jako kolektivní dílo celé řady pracovníků z několika oddělení Západočeského muzea v Plzni, přizvána byla i jedna externí spolupracovnice, která zde zúročila svoji diplomovou práci. Výstava „Plzeň pohromami stíhaná“ bude veřejnosti přístupná od 12. února do 22. května v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni.
Poslechněte si Špalíček lidových písní věnovaný této zajímavé výstavě!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Šéf agrárníků jižní Moravy: Opatření na slintavku a kulhavku nestačí. Musíme nonstop sprchovat auta
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové