Plzeňská Firma J. K. Rudolfa se podílela na konstrukci prvního letadla v Československu

Jindřich Karel Rudolf se sice narodil v roce 1848 v Praze, kde se vyučil klempířem, ale známým se stal až v Plzni.

J. K. Rudolf

Zkušenosti získával po různých firmách, až nakonec převzal dílnu v Plzni, v dnešní ulici Bedřicha Smetany. Vyráběl čerpadla, vodovody a plynovody. Roku 1876 byla zavedena metrická soustava, což bylo pro firmu požehnání. V celé Plzni a jejím okolí bylo zapotřebí vyměnit všechny plynoměry, čehož se Rudolfova firma s radostí ujala.

Velké stěhování

Roku 1881 se celá firma stěhuje na roh Ferdinandovy a Jungmannovy třídy, dnešní Klatovské a Americké, kde tehdy bývala známá Chotěšovská zahrada. V roce 1900 už zde stála ohromná továrna s cedulí hlásající: "První západočeská továrna na vodovody a pumpy, J. K. Rudolf Koncessovaný závod elektrotechnický Plzeň. Císařský a královský dvorní dodavatel".

Firma nabízela rozsáhlou paletu zboží, například pračky, ledničky, plynoměry, čerpadla, kuchyňské a koupelnové vybavení. Největší prodejna i se vzorkovnou pro zákazníky pak byla v domě J. K. Rudolfa ve Zbrojnické ulici.

Po smrti J. K. Rudolfa v roce 1912 řídil továrnu jeho syn Jindřich s bratrem Františkem.

Počátky letectví

Firma se podílela také na konstrukci prvního československého letadla v roce 1918 podle projektu českého konstruktéra a průkopníka letectví Oldřicha Hallera v hangáru na borském letišti. Jednalo se o letadlo B-5.

Pozůstatky firmy

Firemní dům na dnešní Klatovské třídě

Když se budeme procházet po Plzni, můžeme si povšimnout orla s roztaženými křídly na fasádě domu ve Františkánské ulici, a nebo boha obchodu Merkura na roku Prešovské a Smetanovy ulice. Například to nám zbylo po firmě do dnešních dnů. Také kupříkladu divadlo Dialog se nachází v areálu původní továrny Rudolfů.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?