Plzeňská Firma J. K. Rudolfa se podílela na konstrukci prvního letadla v Československu
Jindřich Karel Rudolf se sice narodil v roce 1848 v Praze, kde se vyučil klempířem, ale známým se stal až v Plzni.
Zkušenosti získával po různých firmách, až nakonec převzal dílnu v Plzni, v dnešní ulici Bedřicha Smetany. Vyráběl čerpadla, vodovody a plynovody. Roku 1876 byla zavedena metrická soustava, což bylo pro firmu požehnání. V celé Plzni a jejím okolí bylo zapotřebí vyměnit všechny plynoměry, čehož se Rudolfova firma s radostí ujala.
Velké stěhování
Roku 1881 se celá firma stěhuje na roh Ferdinandovy a Jungmannovy třídy, dnešní Klatovské a Americké, kde tehdy bývala známá Chotěšovská zahrada. V roce 1900 už zde stála ohromná továrna s cedulí hlásající: "První západočeská továrna na vodovody a pumpy, J. K. Rudolf Koncessovaný závod elektrotechnický Plzeň. Císařský a královský dvorní dodavatel".
Firma nabízela rozsáhlou paletu zboží, například pračky, ledničky, plynoměry, čerpadla, kuchyňské a koupelnové vybavení. Největší prodejna i se vzorkovnou pro zákazníky pak byla v domě J. K. Rudolfa ve Zbrojnické ulici.
Po smrti J. K. Rudolfa v roce 1912 řídil továrnu jeho syn Jindřich s bratrem Františkem.
Počátky letectví
Firma se podílela také na konstrukci prvního československého letadla v roce 1918 podle projektu českého konstruktéra a průkopníka letectví Oldřicha Hallera v hangáru na borském letišti. Jednalo se o letadlo B-5.
Pozůstatky firmy
Když se budeme procházet po Plzni, můžeme si povšimnout orla s roztaženými křídly na fasádě domu ve Františkánské ulici, a nebo boha obchodu Merkura na roku Prešovské a Smetanovy ulice. Například to nám zbylo po firmě do dnešních dnů. Také kupříkladu divadlo Dialog se nachází v areálu původní továrny Rudolfů.
Související
-
Píseň Kde domov můj poprvé zazněla v domácnosti Ignáce Schiebla
Ignác Schiebl, český podnikatel, politik a novinář z Plzně, byl zároveň i velkým vlastencem.
-
První tramvaj i auto pro prezidenta. Nejen to vyrobili Brožíkové z Plzně
Brožíkovi se řadí díky svému umu a vynalézavosti k dalším slavným plzeňským podnikatelským rodům 19. století.
-
Vochovské gramofonové jehly Semlerů se staly kýženými objekty mnoha sběratelů
Semlerovi byli významným podnikatelským rodem 19. století na Plzeňsku. Nejvíce je proslavila pravděpodobně výroba gramofonových jehel ve Vochově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.