Pokusy na Skalce mají najít způsob boje se sinicemi

10. říjen 2007
Zprávy , Zprávy

Státní podnik Povodí Ohře chystá na přehradní nádrži Skalka u Chebu takzvané mezokosmové pokusy. Měly by ukázat, jakým způsobem lze účinně bojovat se sinicemi, které se v této přehradě každoročně přemnožují. Náklady na celou sérii testů bude hradit podnik ze svého rozpočtu a měly by se pohybovat v řádu několika stovek tisíc korun.

Pokusy, s nimiž se původně počítalo už letos, se uskuteční přibližně v polovině příštího roku a potrvají patrně dva až tři měsíce. Poté budou vyhodnoceny. Podle generálního ředitele Povodí Ohře Jiřího Nedomy jejich systém spočívá v tom, že ve vyhrazeném prostoru vodní nádrže Skalka budou v několika izolovaných sekcích aplikovány různé látky. "Potom vyhodnotíme jejich účinek nejen na sinice. Musíme mít také na zřetel, jak působí na životní prostředí," uvedl Nedoma.

Vodní plocha - sinice

Určení optimálního způsobu likvidace sinic je podle Nedomy pouze jedním ze způsobů, jak je ze Skalky odstranit. Aby mělo smysl nějaké látky aplikovat, je třeba zabránit přísunu živin potřebných k růstu sinic do vody. U Skalky jde hlavně o fosfor ve vodě přitékající z Německa. "Bavorská strana snížila obsah fosforu o polovinu na 170 miligramů v litru. Stále je to ovšem mnoho. Sinicím stačí 30 až 50 miligramů," konstatoval.

Snahu Povodí Ohře řešit problém na Skalce mezokosmovými pokusy je podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče správná cesta. V boji se sinicemi je nutné najít nejenom nejúčinnější metodu, ale současně i ekonomicky efektivní a citlivou k životnímu prostředí. Na druhé straně je také nutné zapojit do problému německou stranu. Gandalovič je rád, že přijala svůj díl odpovědnosti za tuto situaci.

Sinice Paulinella

Právě z iniciativy Povodí Ohře, Karlovarského kraje a města Chebu vznikla česko-německá pracovní skupina pro řešení problematiky na Skalce. Po likvidaci sinic volají nejen vodohospodáři, ale i obyvatelé regionu. Skalka kdysi patřila k vyhledávaným rekreačním oblastem. Kvůli nadměrnému výskytu sinic ale obvykle od půlky léta platí v celé nádrži zákaz koupání.

autor: Směna ČRo Plzeň | zdroj: ČTK
Spustit audio