Přírodní park Sedmihoří tvoří ve skutečnosti jedenáct vrcholů
Sedmihoří se nachází na území stejnojmenné vrchoviny, a to mezi městy Bor a Horšovský Týn. Tvar hor se stáčí to půlkruhu a vytváří pomyslnou podkovu. Nejvyšší horou je Racovský vrch, který se tyčí do výše 619 metrů, hned za ním je Chlum, který je jen o deset metrů nižší.
Ačkoliv název nás lehce zavádí na sedm vrcholů, ve skutečnosti je jich více. Je jich údajně 11, při čemž ale nejznámějšími je právě těch sedm, tedy Racovský vrch, Chlum, Vidický vrch, Rozsocha, Písečný, Křakovský a Rybniční vrch. Okrajové části hor jsou v obležení zemědělských ploch a rybníků. Velkou zajímavostí jsou dobře viditelné formy zvětrávání žuly.
"Okolím vás dobře provede i poučí desetikilometrová naučná stezka, která na 14 informačních tabulích popisuje nejen geologii Sedmihoří, ale také historii a vše o okolní přírodě," říká fotograf Jan Pakosta. Seznámíte se také s tamní vegetací, zvířenou, historií osídlení i s tradičními řemesly. Obdivovat můžete také skalní mísy, nebo místo zvané u Ručiček, kterému se váže legenda o usmíření dvou znesvářených sedláků.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.