Přivedla herce Trojana do unikátních vodních ejpovických tunelů
Filmové lokace jsou často klíčovým prvkem, který dodává filmům autentičnost. Jedním z takových míst, které si získalo pozornost filmařů, jsou vodní tunely v Ejpovicích.
Ejpovické vodní tunely se staly jednou z lokací ve filmu Šarlatán, který režírovala renomovaná režisérka Agnieszka Holland. V hlavních rolích excelují Ivan a Josef Trojanovi, jejichž výkony jsou stejně fascinující jako samotné lokace, kde se film natáčel.
Film Šarlatán, který měl premiéru v roce 2020, je inspirován skutečnými událostmi ze života českého léčitele Jana Mikoláška. Mikolášek, který se proslavil svými léčebnými schopnostmi a nekonvenčními metodami, léčil tisíce lidí, včetně známých osobností. Film zachycuje jeho životní příběh plný kontrastů – od úspěchů a uznání po obvinění a soudní procesy. V hlavní roli Jana Mikoláška se představil Ivan Trojan, jeho syn Josef ztvárnil mladší verzi Mikoláška.
Ejpovické vodní tunely sloužily odklonu řeky Klabavy, která bránila těžbě v lomu. Byly dokončeny v roce 1958 a jsou dlouhé více než 1 500 metrů. Železnorudný důl ukončil v roce 1966 svoji činnost a postupně byl zatopen. Do roku 2020 byla Klabava v původním korytu a tunely nebyly používány. V současnosti je jeden z tunelů využíván jako přivaděč vodní elektrárny a v druhém zimuje kolonie netopýrů. Ve filmu Šarlatán byly vyžity ve scéně, kde mladý Mikolášek byl v 1. světové válce.
Marie Nejedlá, která lokace pro filmové produkce vyhledává, spolupracovala nejen na snímku Šarlatán, ale také třeba na kultovním seriálu České televize Most.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.