‚Projev nenávisti a rasismu‘. Centrum pro práva Romů kritizuje Miloše Zemana za vystoupení v Kojetíně

1. říjen 2018

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) se dnes v otevřeném dopise adresovaném Miloši Zemanovi ohradilo proti „rasistickým výrokům“ českého prezidenta o Romech. Zeman minulý týden v Olomouckém kraji uvedl, že nezaměstnanými v jedné z navštívených obcí jsou právě Romové. Ti podle něj za komunistického režimu pracovat museli, a pokud to odmítli, skončili ve vězení.

Prezidentova slova podle ERRC ohrožují demokratické hodnoty a jsou rasistická. Hrad kritiku odmítl.

„Rozhodně nejsem přítelem komunismu, ale za komunismu Romové museli pracovat. A většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení,“ prohlásil Zeman v úterý v obci Kojetín. „Kromě toho tam byl takový systém, že romské pracovní čety vedli opět Romové, kteří měli přirozenou autoritu, takže když v jejich týmu někdo nepracoval, tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda a zpravidla se osvědčuje,“ dodal prezident.

Prezidentovo prohlášení je podle ERRC zřejmým projevem nenávisti a rasismu. „Vaše hrubá rétorika, která má vyvolat strach a rasistický všeobecný odpor, je přímou hrozbou pro demokratické hodnoty a bezpečnost jedinců i komunit,“ uvedlo ERRC v dopise. Uvedlo přitom, že by prezident měl kvůli své rétorice odstoupit.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček odmítl, že by prezidentovy výroky byly rasistické. „Výroky pana prezidenta nejsou v žádném případě rasistické,“ uvedl mluvčí.

Zeman mimo jiné během svého projevu naznačil, že stávající pětiprocentní nezaměstnanost tvoří v Kojetíně právě Romové. Dodal, že řešením je nevyplácet sociální dávky těm, kteří odmítnou nabízenou práci bez závažných, například zdravotních, důvodů.

ERRC v dopise uvedlo, že počet Zemanových rasistických výroků vůči Romům je rekordní. Připomnělo například prezidentovo prohlášení, že 90 procent „nepřizpůsobivých“ v Česku je romského původu. Termín „nepřizpůsobiví“ se přitom podle ERRC v ČR od roku 2015 používá jako oficiální označení. To je však extrémně nebezpečné, protože se pokouší ospravedlnit nesnášenlivost vůči Romům, dodalo ERRC.

autor: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.