Promrzlá prodavačka kaštanů i nadšení bruslaři na Jíkalce. Výstava přibližuje zimu ve staré Plzni

Také máte pocit, že dnešní zimy už nejsou takové, jaké bývaly? Výběr zimních fotografií ze staré Plzně a okolí právě teď nabízí zajímavá výstava v Národopisném muzeu Plzeňska nazvaná „Zima na skle“. Připravila Michaela Vondráčková.
Také máte pocit, že dnešní zimy už nejsou takové, jaké bývaly? A jaké asi musely být v dobách našich pradědečků! Výběr zimních fotografií Plzně a okolí, jak je koncem 19. a počátkem 20. století pořídili amatérští i profesionální fotografové, právě teď nabízí zajímavá výstava v Národopisném muzeu Plzeňska nazvaná „Zima na skle“.
Jak vypadala zima ve staré Plzni? Jak se lidé do velké zimy dříve oblékali a jak si staří Plzeňané užívali zimních radovánek? To vše výstava „Zima na skle“ zachycuje. Jde o fotografie pořízené ze skleněných negativů ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, které pocházejí většinou z období od počátku 90. let 19. století do konce první světové války. Jednotícím prvkem je právě zima – ve městě i v okolí, při zábavě i při práci.
Plzeň krásná a zasněžená…
A co o aktuální výstavě říkají její tvůrci? Při přípravě prý zavrhli prosté náladové snímky. Důležité bylo, aby každá fotografie měla „něco navíc“ – třeba místo, které do dnešního dne prošlo změnami nebo dokonce úplně zaniklo, nějaký detail z každodennosti, lidé při jejich práci i zábavě. Zimní zasněžené snímky ze staré Plzně samy o sobě navíc působí velmi esteticky. Ať už se jedná o historické jádro města, Lochotínský park nebo zamrzlé řeky a zasněžené cesty.
Sněhulák z minulého století
Fotografií, které vás na výstavě zaujmou, je celá řada – třeba snímky pořízené při zimních radovánkách. Zhodnotit můžete sněhuláka z roku 1913, dámy na zimní procházce, malé sáňkaře nebo zaplněné kluziště v Plzni na Jíkalce v roce 1908. A zatímco pro někoho zima a sníh znamená radovánky a romantiku, pro jiného komplikace a práci – důkazem jsou další působivé fotografie zachycující starou babičku odklízející sníh, čističe plzeňských stok nebo mrznoucí prodavačku kaštanů.
Výstavu „Zima na skle“ můžete v Národopisném muzeu Plzeňska navštívit až do 14. ledna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odvody v Rusku? ‚Komisaři lovili mladé muže a cpali jim povolávací rozkazy,‘ popisuje Procházková
-
Šéf agrárníků jižní Moravy: Opatření na slintavku a kulhavku nestačí. Musíme nonstop sprchovat auta
-
Bradáčová je loajální sama k sobě. Bude chtít, abychom o ní v nové funkci slyšeli, očekává Slonková
-
Za bezchybným úsměvem budoucnost Francie? Bardella zatím odmítá, že je ‚plán B‘ po Le Penové