Promrzlá prodavačka kaštanů i nadšení bruslaři na Jíkalce. Výstava přibližuje zimu ve staré Plzni
Také máte pocit, že dnešní zimy už nejsou takové, jaké bývaly? A jaké asi musely být v dobách našich pradědečků! Výběr zimních fotografií Plzně a okolí, jak je koncem 19. a počátkem 20. století pořídili amatérští i profesionální fotografové, právě teď nabízí zajímavá výstava v Národopisném muzeu Plzeňska nazvaná „Zima na skle“.
Jak vypadala zima ve staré Plzni? Jak se lidé do velké zimy dříve oblékali a jak si staří Plzeňané užívali zimních radovánek? To vše výstava „Zima na skle“ zachycuje. Jde o fotografie pořízené ze skleněných negativů ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, které pocházejí většinou z období od počátku 90. let 19. století do konce první světové války. Jednotícím prvkem je právě zima – ve městě i v okolí, při zábavě i při práci.
Plzeň krásná a zasněžená…
A co o aktuální výstavě říkají její tvůrci? Při přípravě prý zavrhli prosté náladové snímky. Důležité bylo, aby každá fotografie měla „něco navíc“ – třeba místo, které do dnešního dne prošlo změnami nebo dokonce úplně zaniklo, nějaký detail z každodennosti, lidé při jejich práci i zábavě. Zimní zasněžené snímky ze staré Plzně samy o sobě navíc působí velmi esteticky. Ať už se jedná o historické jádro města, Lochotínský park nebo zamrzlé řeky a zasněžené cesty.
Sněhulák z minulého století
Fotografií, které vás na výstavě zaujmou, je celá řada – třeba snímky pořízené při zimních radovánkách. Zhodnotit můžete sněhuláka z roku 1913, dámy na zimní procházce, malé sáňkaře nebo zaplněné kluziště v Plzni na Jíkalce v roce 1908. A zatímco pro někoho zima a sníh znamená radovánky a romantiku, pro jiného komplikace a práci – důkazem jsou další působivé fotografie zachycující starou babičku odklízející sníh, čističe plzeňských stok nebo mrznoucí prodavačku kaštanů.
Výstavu „Zima na skle“ můžete v Národopisném muzeu Plzeňska navštívit až do 14. ledna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přežití režimu je v Rusku důležitější než přežití země, respektive jejího obyvatelstva, popisuje Romancov
-
Neočekávám eskalaci konfliktu směrem k jiným zemím, říká Petráš o povolení střílet na ruské území
-
Juchelka: Vidíme, že koncesionářské poplatky pomalu postrádají smysl. Zákon je kontroverzní
-
Izraelský útok z konce října zasáhl i část íránského jaderného programu, potvrdil Netanjahu