Richard Kybic

Richard Kybic při koncertě v bolevecké sokolovně 13. 11. 1996
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Richard Kybic při koncertě v bolevecké sokolovně 13. 11. 1996

V 80. letech 20. století se rocková skupina Turbo dostala na druhou a třetí příčku v anketě Zlatý slavík. Autorsky došlo v jejím případě ke krásné souhře: texty psal Ladislav Vostárek, hudbu kytarista a zpěvák Richard Kybic, jeden z nejtalentovanějších a nejpracovitějších autorů té doby. V těchto Hvězdách, hitech, legendách se o něm dozvíte víc.

Richard Kybic byl vynikající kytarista, zpěvák, skladatel a hlavně člověk s velkým srdcem, který miloval život. Napsal přes sto skladeb, v podstatě celý repertoár kapel Turbo a Bumerang.

Jeho nejúspěšnějšími hity se staly například písně Zeptám se racků, Přestáváš snít, Díky, já jdu dál, Chtěl jsem mít, Hráč nebo Kdo z nás je vinný.

Richard Kybic vyrůstal v Chrástu u Plzně, později přímo v Plzni. Již roku 1963, kdy byl v osmé třídě základní školy, hrál na kytaru ve skupině 99. Dalšími formacemi, kde Richard Kybic působil, byly Exciters,  Daisy, Cathedral, Society, Kapela Svatopluka Čecha, Mahagon trio a konečně Bumerang, kde působil jako skladatel a zpěvák.

Na podzim 1981 Kybic založil skupinu Turbo a právě zde se stal legendou. Kapela hrála výhradně vlastní repertoár od svého dvorního skladatele Richarda Kybice, který psal jen hudbu, texty jsou především dílem Ladislava Vostárka.

Richard Kybic zemřel v roce 2003 ve svých čtyřiapadesáti letech, dnes by slavil své sedmdesátiny. Tady je jeden z jeho hitů, Chtěl jsem mít.