Rodák ze severního Plzeňska posunul pramen Amazonky o stovky kilometrů

Bohumír Janský
Bohumír Janský

Profesor Bohumír Janský rozumí takřka veškeré problematice kolem vody. Přednáší hydrologii, oceánografii a geografii Latinské Ameriky, management a ochranu vod. Vede vlastní výzkumný tým, mnohokrát byl v Peru a byl tam dokonce oceněn nejvyšší státní vyznamenání „Za mimořádné zásluhy“. Proč? Protože se mu podařilo přesně určit místo, kde pramení Amazonka. O to více potěší setkání s takovým člověkem. Bohumír Janský byl hostem Českého rozhlasu Plzeň.

Na rodné severní Plzeňsko nedá dopustit - dětství prožil v Lednici a v Mladoticích, studoval gymnázium v Plasích. Dodnes se tam vrací. Už na zmíněné střední škole občas vedl výuku místo učitelů, bavil ho zeměpis a biologie.

Ačkoli chtěl být původně lékařem nebo veterinářem, plaský profesor Sadílek ho nasměroval na studium hydrologie na Univerzitě Karlově, kde pak rovnou získal místo. Mnohokrát byl v tehdejším Sovětském Svazu, tři a půl roku celkem strávil průzkumem Bajkalského jezera.

Do Peru se dostal víceméně náhodou. Nakonec tam zůstal daleko déle, než původně předpokládal. Přednášel tam na univerzitách, vedl několik expedic k pramenům Amazonky a ten „pravý“ pramen nakonec posunul o celých 357 kilometrů!

Není jen profesorem, ale i komturem

S nejvyšším státním vyznamenáním v Peru je spojeno i právo užívat titul „komtur“. Bohumír Jánský ho získal za dlouhodobou pedagogickou činnost na peruánských univerzitách a za výzkum pramenů Amazonky. Co to v daleké zemi Jižní Ameriky znamená a ke kterému šlechtickému titulu by se dal komtur přirovnat u nás?

Je třeba vodou šetřit? Jak budou pokračovat klimatické změny? Jak často a kam se náš host vrací na severní Plzeňsko? A kterou vyzváněcí melodií na svém mobilu rozčiluje své kolegy na Univerzitě Karlově?

Poslechněte si celý rozhovor s Bohumírem Janským.