Rolling Stones: Jumpin' Jack Flash

26. říjen 2022

V kuloárech se tvrdí, že lví podíl na autorství jednoho z největších hitů skupiny Rolling Stones, skladby Jumpin´ Jack Flash, měl baskytarista Bill Wyman. Autorství mu ale přiznáno nebylo. 

Vedle Paula McCartneyho asi nejznámější baskytarista na světě, Bill Wyman, dlouholetý člen Rolling Stones, byl se svou první baskytarou natolik nespokojen, že ji zbavil pražců a pak prý zněla o něco lépe.

Když se v r. 1962 zúčastnil konkurzu do neznámé kapely Rolling Stones, vyvstaly další problémy. Ostatním se jevil jako podivný chlapík, ještě vychrtlejší a menší a o sedm let starší než Mick Jagger. Svůj nástroj držel ve skoro svislé poloze. Byl ženatý a jeho naprosto nemoderní účes udělal také své. Jenže! Vlastnil jeden zesilovač navíc, zhruba dvakrát výkonnější než jaké měla kapela. Když se zmínil o tom, že by ho mohla skupina používat, bylo rozhodnuto i když na druhé straně si sám Wyman nebyl jist, zda je dobrá volba, že se stane členem party ošuntělých týpků. Když navštívil jejich byt, prohlásil, že takovou díru ještě nikdy neviděl. Vypadalo to tam jako po bombardování. Ale v následujících letech asi nikdy nelitoval.

Vypráví se, že když pětičlenná skupina hlasovala o tom, zda má na singlu vyjít legendární hit Satisfaction, Jagger a Richards byli proti a ostatní pro. Váhu zvrátil právě Wyman. V 90. letech Stony opustil a založil kapelu Bill Wyman's Rhythm Kings, se kterou koncertoval i v Praze.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová