Samoty v Železné Rudě by se už příští rok mohly začít měnit na nový skiareál

Mnoho parkovacích míst, nové chodníky a hlavně moderní lanovku. To všechno chce vybudovat společnost Trigema na železnorudských Samotách. Vizualizace nového lyžařského areálu
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Mnoho parkovacích míst, nové chodníky a hlavně moderní lanovku. To všechno chce vybudovat společnost Trigema na železnorudských Samotách. Vizualizace nového lyžařského areálu

Po letech opět svítá naděje na přestavbu a modernizaci železnorudského lyžařského areálu Samoty. Už několik let o to usiluje společnost Trigema, která chce na Samotách vybudovat velký lyžařský areál pro rodiny s dětmi.

Projekt dosud narážel na to, že by plánovaná lanovka byla delší, než současný vlek a zasahovala by až do chráněné zóny Národního parku Šumava a Chráněné krajinné oblasti.

Nová zonace parku problém na Samotách s největší pravděpodobností vyřeší. Jak uvedl starosta Železné Rudy Filip Smola, městu se podařilo necelý hektarový pozemek, o který se jedná, dostat do takzvané arondace. To znamená, že pozemek má stejný statut jako v zóně kulturní krajiny, tedy té s nejnižším stupněm ochrany. Takže jakmile bude schválená nová zonace, tak může společnost zažádat o stavební povolení na stavbu lanovky.

Mnoho parkovacích míst, nové chodníky a hlavně moderní lanovku. To všechno chce vybudovat společnost Trigema na železnorudských Samotách. Vizualizace nového lyžařského areálu

Už teď má Trigema podle starosty zažádáno o stavební povolení na krátkou variantu lanovky, která by kopírovala současný areál. Stavební práce by mohly začít už během příštího roku. Lanovka pak bude připravená, a až získá společnost stavební povolení na dlouhou variantu, tak by se jednoduše prodloužila.

Nová lanovka na Samotách by měla sloužit i běžkařům a cyklistům

Cílem dlouhé lanovky je sloužit nejen lyžařům přímo v areálu Samoty, ale fungovat i v létě pro turisty a cyklisty. Doveze je totiž až těsně k cyklotrase 2116. Ta vede právě nad Samotami a lidé se po ní můžou vydat například do Prášil nebo Německa. Je to i cesta, na které jsou v zimě udržované běžecké trasy, takže lanovku by určitě vyhledávali běžkaři. Teď se na tu trasu dostávají složitě a musejí nejdříve hodně do kopce.

Nová areál Samoty by měl kromě nové šesti sedačkové lankovky a dalších vleků, přinést novou příjezdovou komunikaci, až 700 parkovacích míst, výrazné rozšíření lyžařských ploch, nové zasněžovací systémy, osvětlení, restaurace a ubytovací kapacity. V rámci projektu se předpokládá výsadba vzrostlých dřevin, které budou sloužit jako částečná náhrada některých stávajících porostů a současně jako ochrana sjezdových tratí před větrem.