Spandau Ballet: True

3. červen 2022

V roce 2011 získala anglická skupina Spandau Ballet ocenění jako jedna z nejhranějších kapel v historii. O 26 let dříve už obdrželi cenu za technickou dokonalost a byli prvními muzikanty, kteří byli osloveni, aby vystoupili na benefičním koncertu Live Aid na stadionu ve Wembley.

Zakladatel jedné z mnoha tzv. novoromantických kapel Spandau Ballet Gary Kemp se narodil v r. 1960, tedy v době, kdy se na evropské hudební scéně začaly zvolna prosazovat skupiny, které výrazným způsobem ovlivnily muziku na celém světě. To si možná v průběhu 60. let uvědomili i jeho rodiče. V raném dětství mu zakoupili kytaru, díky čemuž jako devítiletý zvítězil ve školní pěvecké soutěži. Členem poroty byl místní biskup, který nadšen Kempovým výkonem věnoval mladému muzikantovi magnetofon. Kemp ho ještě dlouho poté používal, když skládal písničky a působil v různých skupinách.

V r. 1979 založil s několika vrstevníky kapelu Spandau Ballet. Zajímavé je, že k založení kapely je inspirovala návštěva koncertu Sex Pistols. Srovnáme- li, co hráli Sex Pistols a Spandau Balett, je to dosti úsměvné. Spandau Balet stáli u zrodu tzv. novoromantického hnutí, které bylo dalším žánrem v pestré paletě stylů rockové hudby. Název vymyslel producent Spandau Ballet a většina fanoušků si ho spojuje hlavně s 80. a 90. lety. Hudebně staví novoromantici na upozadění rockové elektrické kytary a kladou důraz spíše na syntezátory. Vizuálně zaujali oblečením vycházejícím z klubové kultury. Kapely obdobného názoru na pojetí hudby vznikaly po celém světě, včetně České republiky.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.