Středeční kulturní echo

10. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Sestup Orfeův“ má na programu Velké divadlo v Plzni. Autor Tennessee Williams podle vlastních slov do hry „vložil své srdce“ - než se v roce 1957 dočkala své finální podoby, zrála dlouhých 17 let. Odehrává se v krutém prostředí puritánského amerického Jihu, kde naráží na odpor všechno nekonformní a osobité. Z pocitu osamění se tam rodí vášnivá touha po lásce, porozumění a vzájemném naslouchání. „Sestup Orfeův“ uvádí plzeňské Velké divadlo v 19 hodin.

„Léto na kole“ z pera nadějné britské dramatičky Penelope Skinnerové dnes nabízí Západočeské divadlo Cheb. Mladí manželé se zabydlují v novém domě. Ona poprvé těhotná, on natěšený tak, že už nedokáže myslet na nic jiného. Nejmíň ze všeho pak na sex. U ní ovšem hormony pracují přesně opačným směrem... Současná komedie mravů pojednává o životním stylu dnešních třicátníků, o změnách v pojetí úloh muže a ženy i o tom, co v jejich vztahu naopak zůstává neměnné. Inscenace je určena pro diváky starší 15 let, v chebském divadle začne v 17 hodin.

„Kompotovaný večer“ neboli literárně-hudební kavárnu, ve které vám naservíruje mix zábavy, napětí, poučení a živé hudby chystá na dnešek v Divadle Dialog v Plzni divadelní soubor JakoHost. Zazní ukázky z děl českých autorů – například Ivana Krause a Zdeňka Jirotky – o hudební produkci se postarají Tremolo Dixielanders z Třemošné. Do plzeňského Dialogu zamiřte na 19. hodinu 30. minutu.

„V zajetí paní Operety“ se dnes ocitnete v Městském divadle v Mariánských Lázních. Těšit se můžete na procházku operetními melodiemi Strausse, Lehára, Kálmána a dalších, s průvodním slovem v českém, německém a ruském jazyce. Účinkují sopranistka Anna Klamo, tenoristé Václav Sibera a Milan Vlček a Strauss trio – od 19 hodin 30 minut v mariánskolázeňském městském divadle.

Téměř o sto let zpátky po časové ose vás při dnešním koncertu v Karlovarském městském divadle zavedou Ondřej Havelka a jeho Melody Makers . V rámci stylového koncertního představení nazvaného „Perly swingu“ se můžete nechat unášet na vlnách jazzových tónů na začátek minulého století, tedy do doby elegantních dam a gentlemanů ladně s nimi pulzujících v tlumeném světle po parketu. Hudebníci zahrají nejkrásnější melodie, které nám světový swing třicátých a čtyřicátých let minulého století zanechal – Ondřej Havelka a Melody Makers dnes od 19 hodin 30 minut v Karlovarském městském divadle.

Yvonne Přenosilová a Milan Drobný mají společný koncert v Chebu. Vystoupení připomene nestárnoucí a stále krásné hity jako jsou: „Roň slzy“, „Boty proti lásce“, „Tak prázdná“ či „Písnička pro kočku“, „Projdeme Boubín“, „Pláču, pláču sůl“ a řadu dalších. Koncert se uskuteční dnes od 19 hodin v chebském Kulturním centru Svoboda.

„Pět pravidel“ – nový český dokumentární film Vavřince Menšla a Radovana Slánského o jedné experimentální hře na totalitu promítá ve 20 hodin Filmový klub v Kině Šumava v Klatovech.

„Maroldovo panorama Bitvy u Lipan“ to je téma dnešní přednášky ředitele Západočeské galerie Romana Musila v přednáškovém sále v Pražské 13 v Plzni. Jedná se o doprovodný pořad k výstavě „Svět chce být klamán – fikce a mystifikace v umění 19. století“, kterou ve výstavní síni „13“ najdete do 5. května. Slavné Maroldovo panorama Bitvy u Lipan je jediným dochovaným panoramatem na českém území, vzniklo v roce 1898 a jeho plocha je přes 1000 m2. Přednáška je naplánována od 17 hodin.

Beseda o plzeňské veřejné dopravě a cyklodopravě se dnes koná v Měšťanské besedě v Plzni. Pozvání na ni přijal pražský architekt a dopravní specialista Ivan Lejčar, diskutovat můžete také s odborníky ze Společnosti pro veřejnou dopravu a sdružení Plzeňsko na kole. Na doprovodnou akci k výstavě „Plzeň jede s Evropou“ probíhající na plzeňské radnici přijďte na 18. hodinu do Divadélka JoNáš v Měšťanské besedě.

Na „Krajskou postupovou přehlídku dětských skupin scénického tance“ láká ve 13 hodin a 30 minut Divadlo Klatovy.

„Čert tě vem!“ – sedm příběhů k poučení i pro zasmání na dnešní dopoledne zařadilo plzeňské Divadlo Alfa. Hra Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka je inscenována jako „divadlo na divadle“ a byla inspirována seznamem sedmi smrtelných hříchů, faustovskou legendou a částečně i Felliniho filmem „Silnice“. Představení je vhodné pro diváky od 9 let, kteří jsou na ně zváni na 9. hodinu. Ve stejný čas má Divadlo Alfa na programu také hru Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka „Ptej se Proč? aneb Svět podle křečka“, která je vhodná pro diváky od 4 let.

Spustit audio

Více z pořadu