Středeční kulturní echo

17. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Sestup Orfeův“ má na programu Velké divadlo v Plzni. Autor Tennessee Williams podle vlastních slov do hry „vložil své srdce“, než v roce 1957 nabrala finální podobu, zrála dlouhých 17 let. Odehrává se v krutém prostředí puritánského amerického Jihu, kde naráží na odpor všechno nekonformní a osobité. Z pocitu osamění se tam rodí vášnivá touha po lásce, porozumění a vzájemném naslouchání – dnes v 19 hodin v plzeňském Velkém divadle.

„Adéla ještě nevečeřela“ – muzikál scénáristy a textaře Radka Balaše a hudebního skladatele Ondřeje Brouska vás pobaví v 19 hodin v Komorním divadle v Plzni. Muzikál se hrdě hlásí ke své filmové předloze, přidává ovšem mnoho nového. Překvapeni budete zpívající a tančící Adélou, která se má ke svému zločinnému stvořiteli s přítulností takřka milostnou.

„Paní z moře“ – napínavé drama klasika skandinávského divadla Henrika Ibsena dnes nabízí Západočeské divadlo Cheb. Elida není daleko od moře šťastná. Láká ji volná plocha širého oceánu, a navíc pochybuje, zda udělala správně, když se provdala za staršího lékaře se dvěma dcerami. A jednoho dne v nedalekém fjordu přistane loď se záhadným cizincem, který Elidě připomene její dávný slib: patříš jen mně, zaslíbila ses mi před oceánem, odejdi se mnou… Jak se hrdinka rozhodne? Dozvíte se v 19 hodin v chebském divadle.

Se svojí „Besídkou“ plnou nápadů, nejnovějších scének, skečů, písní i tanců přijíždí dnes do Plzně Divadlo Sklep. V plzeňské Měšťanské besedě vás rozesměje v 19 hodin.

Na „Hotel mezi dvěma světy“ v podání divadelního spolku Žumbera můžete zajít do Divadla Dialog v Plzni. Derniéra jemné a přece napínavé hry Erica-Emmanuela Schmitta o věčném údělu všech, o životě, smrti a lásce začne v plzeňském Dialogu v 19 hodin.

Jemná a hravá poetika a komorní atmosféra vás čekají na koncertě Karla Plíhala „Vzduchoprázdniny“, na kterém oblíbený zpěvák, kytarista a básník uvede písničky ze svého nového stejnojmenného CD. Jste-li starší 12-cti let, zamiřte na koncert Karla Plíhala na 19. hodinu do kina Šumava v Klatovech.

Imitátor Zdeněk Izer a zpěvačka Šárka Vaňková vás dnes večer uvítají v Karlovarském městském divadle. Jako vždy přijdou na řadu oblíbené parodie televizních pořadů, zábavných soutěží a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Hudebně zábavný pořad se Zdeňkem Izerem a Šárkou Vaňkovou je v divadle v Karlových Varech naplánován na 19. hodinu 30. minutu.

„Průvodce architekturou města od počátku 19. století do současnosti“ – to je název nové publikace, kterou vydalo město Plzeň. Kniha je dílem kolektivu autorů a vznikla za finanční podpory z evropských fondů. Dnes bude poprvé představena veřejnosti a to v 17 hodin v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni za přítomnosti autorů a akademického architekta Davida Vávry.

„Poznej krásy svého kraje“ – společenský večer pod tímto mottem pořádá v klatovském Hifiklubu spolek Přátel české historie Klatovy. Jím navštívenými památkami vás slovem i obrazem provede Ivan Rubáš. Zváni jste na 19. hodinu 30. minutu. V Hifiklubu si zároveň můžete prohlédnout výstavu „Klatovské věže a věžičky v kresbách Josefa Protivy“, která tam potrvá do konce května.

Výstava „Konec druhé světové války na Plzeňsku“ je ode dneška k vidění v Domě historie Přešticka v Přešticích, který ji organizuje ve spolupráci s Karlem Foudem a Patton Memorial Pilsen. Expozice zahrnuje fotografie, uniformy a vybavení příslušníků US Army, modely bojové techniky, dioráma vylodění v Normandii a dokumentární film z osvobození Přeštic. Výstavu v Domě historie Přešticka můžete navštívit do 19. května.

„Perníkovou chaloupku“ Vítka Peřiny na dopoledne od 9 hodin připravilo plzeňské Divadlo Alfa. Pohádka je hrána iluzivně marionetami tak, jak si ji pamatuje starý pecař, který ji vypráví mladému pecaři. A navíc tihle dva jsou zároveň zapálenými venkovskými muzikanty a tak si děti během představení zopakují i pár nejznámějších lidových písniček, které je naučila maminka. Představení je určeno divákům od 4 let.

Spustit audio

Více z pořadu