Středeční kulturní tipy

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„18 let v gulagu - osobní svědectví Věry Sosnarové" - to je název přednášky naplánované na dnešek v Plzni. S poslední žijící Češkou, která žila v sovětských gulazích, se můžete setkat na Plzeňském biskupství. Paní Věra Sosnarová byla po válce jako 14 letá spolu s matkou a sestrou odvlečena na Sibiř, o svém životě bude na Plzeňském biskupství vyprávět od 20 hodin.

„Švýcarský den" se dnes koná v Plzni, jeho součástí je zahájení 12. ročníku putovních výstav fotografií „Poznej světové dědictví UNESCO". Expozici zaměřenou na Švýcarsko najdete v plzeňském E-Centru v Guldenerově ulici. Vernisáž spojená s přednáškou na téma „Nejkrásnější výhledy Švýcarska" je připravena na 16. hodinu. Výstava se v Plzni zdrží do konce dubna, pro návštěvníky budou po celou dobu jejího trvání k dispozici informační materiály o místech, jejichž krásy prezentované fotografie dokumentují.

Operu Bohuslava Martinů „Voják a tanečnice" má v 19 hodin na programu Velké divadlo v Plzni. Skladatel se ve své vůbec první opeře nechal inspirovat atmosférou revue, ale také operetou a jazzem. Budínovo libreto je plné humoru a inscenace v nastudování dirigenta Petra Kofroně a režiséra Tomáše Pilaře vhodná pro celou rodinu.

„Freddie - The King of Queen" - nový taneční muzikál o životě a kariéře Freddieho Mercuryho uvádí Komorní divadlo v Plzni. Hudebně-taneční drama věnované vůdčí osobnosti skupiny Queen vytvořili libretista, choreograf a režisér Libor Vaculík, skladatel Petr Malásek a textař Václav Kopta a nastudoval plzeňský baletní soubor. Hlavní postavu ztvárňují zpěvák Michael Kluch a tanečník Richard Ševčík. Do plzeňského Komorního divadla zamiřte na 19. hodinu.

„Láska mezi nebem a zemí" - pozitivní komedie o potřebě lásky od britské autorky Pam Valentine vás dnes pobaví v Karlovarském městském divadle. Umělecký šéf činohry a režisér Jiří Seydler ji nastudoval s Lucií Domesovou, Karlem Besedou, Radkem Bárem a dalšími herci, do role strážného anděla obsadil hostující Báru Štěpánovou. O tom, že láska je nutná věc, ať mezi živými nebo mrtvými, se můžete přesvědčit od 19 hodin 30 minut v Karlovarském městském divadle.

„Kouzelnou řečí hudby" vás dnes v Městském divadle v Mariánských Lázních osloví soubor Linha Singers. Jeho členy jsou zpěváci a instrumentalisté s osobitým způsobem přednesu - ten je dán vokální technikou, která jim umožňuje zpívat i náročné party hudebních nástrojů. Linha Singers vás v mariánskolázeňském Městském divadle okouzlí v 19:30.

Plzeňský smyčcový orchestr dnes vystoupí v Domě hudby v Plzni. Zazní skladby Smetany, Dvořáka, Nedbala a dalších autorů. Zpívat budou Zuzana Mašátová, Eva Pavelková a Roman Krebs. Koncert se uskuteční od 19:30. V plzeňském Domě hudby si také můžete prohlédnout výstavy „Bedřich Smetana na poštovních známkách" a „Rok české hudby 2014 v Plzni", obě potrvají do konce dubna.

Na „(po)Aprílový koncert" v Hifi klubu v Plzni vás zve KB Akustic Band. Těšit se můžete na písničky 60. let v akustických aranžích a trojhlasými vokály. Jako předskokan tentokrát zahraje písničkář Jiří „Dědek" Mucha. V plzeňském Hifi klubu budete vítáni ve 20 hodin.

„Přijde letos Ježíšek?" - film režisérky Lenky Kny s Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem v hlavních rolích dnes promítá Plánský biograf. Příběh o dvou rodinách, které se rozhodly, že Vánoce jsou prostě od toho, aby se dělaly dobré skutky a přání se plnila za každou cenu, uvidíte v kině v Plané od 20 hodin.

Městské divadlo v Karlových Varech má dnes na programu „Lásku mezi nebem a zemí“. Romantickou komedii o tom, jak je důležité mít pro co žít, a to i po smrti. Duchařská komedie je osmým titulem znovu obnoveného činoherního souboru městského divadla. V režii Jiřího Saydlera se představí Lucie Domesová, Radek Bár, Karel Beseda nebo hostující herečka Bára Štěpánová v roli strážného anděla. Na příběh, ve kterém se prolíná svět živých, a mrtvých se můžete těšit od 19:30.

Multižánrová formace balancující na pomezí světů akustiky a elektroniky s charakteristickou intimní atmosférou. To je kapela, která si říká Lanugo. Její živá vystoupení přitom nabízí strhující zážitek především díky špičkové úrovni profesionálních mladých hudebníků. Koncert slibující mimořádný zážitek je připraven na scéně Husovka v Karlových varech v 19:30.

Spustit audio