Taxmeni slaví padesátku

24. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Taxmeni

50 let své existence oslavuje letos česká skupina Taxmeni. Její plánovaný výroční koncert, který se měl konat 14. října v divadle Semafor, byl za dvě hodiny vyprodán, je však přeložen na 17.března příštího roku.

Hrají moderní country a od roku 1970 si říkají Taxmeni. Za pět desítek let své existence si vydobyli přední místo na naší country scéně. Nejprve hráli zpěvné melodie tradiční americké country music a postupem času se dopracovali až ke countryové moderně. Mají vlastní tvorbu a výraz, a žánr C&W obohatili o specifický styl tzv. military-country.

Taxmeni vyhráli v prvních letech své existence několik amatérských soutěží a festivalů, včetně celostátního finále PORTY. Dokonce jim byla předána i tzv. Zlatá Porta „Za dlouholetý přínos v oblasti české country hudby.“

Podobně, jako ostatní přední hudební skupiny, byli i TAXMENI přinuceni změnit svůj původní název. Začali vystupovat pod jménem Krajánci. Když ze strany tehdejších úřadů začal ideologický tlak neúměrně sílit, v roce 1979 přerušili hudební činnost. Začali opět vystupovat až ve druhé polovině osmdesátých let, až když se politické klima začalo postupně uvolňovat. Krajánci se vrátili k svému názvu TAXMENI.

Vydali celou řadu hudebních nosičů, z nichž mimořádný úspěch zaznamenali v sérii alb CALAMITY JANE. Repertoár Taxmenů je bohatý a pestrý. Zhudebnili příběhy o vlastenectví, odvaze, chlapské cti a morálních principech. V jejich textech se setkáme nejen s klasickými westernovými tématy, ale i s příběhy čs. legionářů či čs. vojáků za druhé světové války. A ještě si připomeňme, že na světě je také kniha s názvem Taxmeni aneb Hledání country grálu od kapelníka Taxmenů, válečného historika Jaroslava Čvančary.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio