Tina Turner slaví 83. narozeniny

26. listopad 2022

Nejvitálnější z mých hudebních vzorů - tak nazýval frontmen skupiny Rolling Stones Mick Jagger zpěvačku Tinu Turner. 

Tina Turner začala svou hudební kariéru už v r. 1957, kdy působila ve skupině svého manžela Ika Turnera. S dobou rokenrolu je spojována nejen proto, že někdy bývá nazývána královnou tohoto žánru, ale i z toho důvodu, že manželova kapela Kings Of Rhythm je spojována s důležitou hudební událostí, neboť v r. 1951 natočili skladbu Rocket 88, považovanou za první rockovou písničku v historii. V r. 1976 se duo Ike and Tina Turner rozpadlo.

Zdálo by se, že zpěvačka narozená v době, kdy tanečním parketům vládly velké swingové orchestry a Glenn Miller obdržel první zlatou desku za skladbu Chatanooga Choo Choo, nemá nárok uvažovat o tom, že by se měla stát pěveckou hvězdou. Jak ale už dnes víme, Tina Turner se stala jednou z největších hudebních legend osmdesátých let navzdory tomu, že chudé poměry, ve kterých jako mladá vyrůstala, byly extrémní i v černošské komunitě v jejím bydlišti v Tennesee.

Dnes žije ve Švýcarsku. Než získala tamní občanství, absolvovala povinný test, kde ji nečekala sebemenší protekce. Zkoušky zahrnovaly pokročilou znalost němčiny a švýcarské historie. A tak se z chudého a v manželství týraného děvčete stala občankou Švýcarska.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...