Tony Brych: Na hradě Okoři

29. červenec 2023

Jsou zpěváci, kteří ve vás zanechají dojem na celý život už při prvním poslechu. Jejich osobitost je v každé slabice, tónu, nádechu i frázi. Když k tomu ještě dokáží rozdávat radost všude, kde hrají a zpívají, jste lapeni – právě jste se stali jejich věrnými fanoušky.

To je i případ lidí, kteří slyšeli naživo hrát a zpívat Tonyho Brycha, zaníceného swingaře, jazzmana a k tomu ještě vynikajícího scataře. Dokázal improvizovat na jakékoli téma. Při tom hrál na kontrabas a tak měl spolehlivý harmonický přehled a díky svému komediálnímu nadání byla jeho vystoupení neobyčejně komunikativní. Rád zpíval i trampské písně. Jeho domovskou kapelou byl pražský dixielandový soubor Steamboat Stompers. Tony Brych byl jeho členem od jeho založení v roce 1968 a zúčastnil se s ním desítek festivalů doma i v tehdy západní Evropě. Steamboat Stompers tak měli vždy želízko v ohni - neopakovatelný vokální projev Antonína Tonyho Brycha. Zazpíval rád a kdykoli.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.