Tři mušketýti opět sbírali ceny
Tři mezinárodní ceny, za nejlepší režii, herecký výkon a nejlepší inscenaci si ze dvou evropských festivalů přivezl soubor loutkářů plzeňského Divadla ALFA. Úspěchy sklízí s maňáskovou groteskou Tři mušketýři. Na festivalu v srbské Srebrenici získal za režii ocenění Tomáš Dvořák a Martin Bartůšek za herecký výkon v roli lorda Buckinghama. V maďarském městě Pécs zvítězili Tři mušketýři v konkurenci 22 dalších inscenací.
Na 14. mezinárodní festival divadla pro děti do Srebrenice odjeli herci pouhé dva týdny po návratu ze sedmnáctidenního turné v USA. Festivalu se v druhé polovině května zúčastnily soubory z 23 zemí světa. Podle slov ředitele divadla Tomáše Froydy, kromě 18 divadel z Evropy se představili i loutkáři z Iránu, Kamčatky, USA, Uzbekistánu a Číny.
Ze Srebrenice se soubor přesunul do maďarské Pécse na 14. mezinárodní festival loutkového divadla pro dospělé. Jak Froyda dodal, jde do jisté míry o obdobu naší Skupovy Plzně, tedy v prvé řadě o přehlídku maďarských souborů. Kromě deseti domácích byla na programu představení divadel ze Srbska, Rumunska, Bulharska a Bosny a Hercegoviny. Na obou festivalech působila mezinárodní porota složená z respektovaných osobností evropského loutkářství.
Do konce sezóny se Divadlo ALFA představí ještě v německém Řezně a chorvatském Šibeniku.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Juračka: Po dekády člověk jen odváděl vodu z krajiny – a teď se diví. Kokořínsko je česká poušť
-
Šyjanoková: V Bělorusku může být odveden kdokoli, kdykoli a kamkoli. Represe se od roku 2020 zhoršily
-
Občas se odvolával na vlastní knihu. Ta ale nikdy nevyšla, říká Kytka o už bývalém britském profesorovi
-
Trump vyčkává, ekonomická situace Íránu se podle něj zhoršuje. ‚Nemají žádné peníze‘