UB40: Red Red Wine

20. listopad 2022

UB 40 jsou z Birminghamu. Tam byl oblíbený spíše tvrdší rock, ale nacházely se zde i komunity emigrantů z exotických zemí. Tam byla slyšet zase jiná hudba. Postupem času se kapela UB 40 mohla pochlubit recenzemi, že se jedná o nejúspěšnější reggae kapelu na světě.

Něco na tom bude, neboť UB40 byli několikrát nominováni na cenu Grammy za nejlepší reggae album a v osmdesátém čtvrtém roce dokonce získali nominaci na Brit Award za nejlepší britskou skupinu. Celosvětově prodali více než 70 milionů desek. Etnické složení původní sestavy kapely bylo různorodé - od Irů, Skotů až k Jemencům. Texty kapely, která se pojmenovala podle žádosti o podporu v nezaměstnanosti, jsou plné kritiky všeho možného od vlády až ke všem dobrým rodákům. Občas se ovšem museli držet regulí v rámci zavedených konvencí.

Písničku Red Red Wine si vypůjčili od Neila Diamonda, který jejich úpravu ohodnotil jako lepší a sám ji začal zpívat v rytmu reggae.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.