UB40: Red Red Wine

20. listopad 2022

UB 40 jsou z Birminghamu. Tam byl oblíbený spíše tvrdší rock, ale nacházely se zde i komunity emigrantů z exotických zemí. Tam byla slyšet zase jiná hudba. Postupem času se kapela UB 40 mohla pochlubit recenzemi, že se jedná o nejúspěšnější reggae kapelu na světě.

Něco na tom bude, neboť UB40 byli několikrát nominováni na cenu Grammy za nejlepší reggae album a v osmdesátém čtvrtém roce dokonce získali nominaci na Brit Award za nejlepší britskou skupinu. Celosvětově prodali více než 70 milionů desek. Etnické složení původní sestavy kapely bylo různorodé - od Irů, Skotů až k Jemencům. Texty kapely, která se pojmenovala podle žádosti o podporu v nezaměstnanosti, jsou plné kritiky všeho možného od vlády až ke všem dobrým rodákům. Občas se ovšem museli držet regulí v rámci zavedených konvencí.

Písničku Red Red Wine si vypůjčili od Neila Diamonda, který jejich úpravu ohodnotil jako lepší a sám ji začal zpívat v rytmu reggae.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?