Úterní kulturní echo

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Anna Karenina“ - balet libretisty, choreografa a režiséra Libora Vaculíka s hudbou Dmitrije Šostakoviče je dnes v 19 hodin na programu Velkého divadla v Plzni. Tolstého slavný román na motivy skutečné události, vypráví o síle vášně schopné prolomit bariéry společenské konvence. Krásná Anna Karenina opouští svého manžela kvůli lásce k mladému důstojníkovi Vronskému, tím ztrácí možnost stýkat se se svým synem. Je jen otázkou času, kdy se její sebezničující láska stane pro milovaného muže břemenem… V titulní roli alternují Michaela Musilová a Zuzana Pokorná, orchestr diriguje Petr Kofroň.

Už od roku 1894 baví diváky ve Francii a Evropě rozverná Feydeauova komedie „Taková ženská na krku“. Mladý hrdina se rozhoduje mezi vášnivou milenkou a nevěstou, která by mu přinesla společenskou prestiž, od této zápletky autor odvíjí děj plný postav, divokých situací a gagů. Dnes večer může tato jiskřivá komedie pobavit i vás – od 19 hodin v Komorním divadle v Plzni. V hlavních rolích uvidíte Andreu Černou a Jana Maléře.

Jednoaktová opera Francise Poulena „Lidský hlas“ zazní dnes v Klubu Komorního divadla v Plzni. Strhující monodrama s tragickým vyústěním je posledním telefonickým rozhovorem ženy s jejím milencem. Hlavní roli hraje a zpívá členka plzeňské opery Ivana Klimentová – místo a čas: divadlo v Klubu, v 19 hodin.

„Milovat k smrti“ – malý muzikál o velké Edith Piaf nabízí Divadlo Klatovy. Hlavní roli ztvárňuje Světlana Nálepková, živě doprovází Blue Angel Memory Band, nové české texty původních písní slavné šansoniérky napsal Jiří Dědeček. Do klatovského divadla dorazte na 19. hodinu 30.minutu.

Komedie Michaely Doležalové a Romana Vencla „Když se zhasne" ovládne vaše bránice v 19 hodin v Divadle Dialog v Plzni. Točí se kolem neuvážené manželské smlouvy a snahy obou partnerů na toho druhého vyzrát a tudíž nepřijít rozvodem o majetek. Hrají členové divadelního spolku Žumbera.

Máte chuť se rozesmát až k slzám? Přijďte v 19 hodin na slavnou one men show Roba Beckera „Caveman“ do Měšťanské besedy v Plzni. „Caveman“ je nejen obhajobou jeskynního muže, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru, u nás dlouho nevídanou. Pojednává o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví.

„Čert tě vem!“ – sedm příběhů k poučení i pro zasmání dnes večer uvádí plzeňské Divadlo Alfa. Hra Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka je inscenována jako „divadlo na divadle“ a byla inspirována seznamem sedmi smrtelných hříchů, faustovskou legendou a částečně i Felliniho filmem „Silnice“. Dvouciferný počet postav jednotlivých příběhů s pomocí loutek vytvářejí jen dva herci – Milena Jelínková a Petr Borovský. Představení vhodné pro diváky starší 9 let je naplánováno na 19. hodinu.

Italský rodák, tenorista Giancarlo Ruggieri dnes vystoupí v Chebu. Zazní operní, operetní a komorní árie od Tostiho, Bizeta, Lehára a dalších. Klavírní doprovod zajistí Václav Krahulík. Vystoupení zpestří balet v podání Soni Ruggieri. Dnes od 19 hodin 30 minut v Západočeském divadle v Chebu.

Dánský snímek „Nerada ruším“ režiséra Henrika Rubena Genze dnes promítá Filmový klub Plzeň v kině Beseda. Film je nominován ve 4 kategoriích na cenu dánské filmové kritiky a v 10 kategoriích na Roberta dánské filmové akademie. Hlavní postavou je mladá sympatická dívka s poněkud výstředním chováním, kterou trápí jediná věc: kdo je její biologický otec, jehož v dětství postrádala. Hledání ji spolu s jejím psem zavede do zchátralého kodaňského divadla plného podivných existencí, které může z bankrotu a tvůrčí krize vyvést pouze premiéra lehce šílené hry, do níž je angažován právě její pes. Mistrně natočená stylizovaná komedie líčí s černým humorem hledání sebe sama. Projekce v kině Beseda začínají v 17 a ve 20 hodin.

„Paleta“ – cyklus setkávání se západočeskými výtvarníky pokračuje v Západočeské galerii v Plzni. Tentokrát pozvání přijaly výtvarnice Jana Vacková a Marie Němejcová, jejichž výstavu s názvem „Dvě Evy“ si můžete do konce dubna prohlédnout u nás, ve výstavních prostorách Českého rozhlasu Plzeň. Na setkání s nimi zamiřte na 18. hodinu do přednáškového sálu galerie v Pražské 13.

Na přednášku "Češi a Němci ve 20. století ve stínu dvou totalitních režimů" láká Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. V muzeu do 21. dubna probíhá stejnojmenná výstava, která prostřednictvím dokumentů, fotografií a sbírkových předmětů mapuje historii Čechů a Němců v minulém století. Dnešní přednášku povede Pavel Suk od 17 hodin v refektáři muzea.

Na poslední komentovanou prohlídku výstavy „Palmy na Vltavě“ zve Západočeská galerie v Plzni. Výstava se soustřeďuje na vlivy původních mimoevropských kultur Ameriky, Afriky a Oceánie na české výtvarné umění v
letech 1850-1950. Najdete ji ve výstavní síni Masné krámy do 28. dubna. Dnešní prohlídka se uskuteční od 17 hodin a průvodcem vám bude autor výstavy Tomáš Winter z Ústavu dějin umění Akademie věd.

Komentovaná prohlídka výstavy „Sběratelé zkamenělin vystavují“ v Muzeu Českého krasu v Berouně se koná také od 17 hodin. Výstava poutavým způsobem přibližuje sběratelství zkamenělin, které má v naší republice dlouhou tradici, dnes vás tam provede její kurátor Štěpán Rak, jinak ji můžete navštívit až do 18. srpna. V Muzeu Českého krasu v Berouně jsou v běhu také další dvě výstavy – Velikonoční výstavu jarních dekorací tam do 14. dubna pořádají studenti střední odborné školy s učilištěm Hlinky a v Konírně můžete do 15. května vidět práce členů volného fotografického sdružení Berounští fotorici.

Winston Churchil nazval Ugandu nejkrásnější perlou Afriky. Nepřeháněl! Horské gorily tvoří absolutní top exotické fauny. O nich i zemi, ve které divoce žijí, vám bude od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni vyprávět Miroslav Procházka. Přednáška je organizována plzeňskou ZOO.

„Ptej se Proč? aneb Svět podle křečka“ – hru Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka dnes uvádí Divadlo Alfa v Plzni. Otázku „proč?“ kladou děti častěji než dospělí. Proč? Odpověď spolu se svými dětmi hledejte v 9 hodin v plzeňském Divadle Alfa. Inscenace je určena divákům od 4 let.

Spustit audio

Více z pořadu