Úterní kulturní echo

23. duben 2013

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Plzeň je tento týden metropolí českého filmu, pokračuje tu 26. ročník festivalu českých filmů „Finále Plzeň“. Do soboty včetně divákům nabídne na 170 projekcí a celou řadu setkání, besed, autorských čtení, workshopů i další doprovodný program. Centrem dění je Měšťanská beseda v Plzni. Podrobný program soutěžní a bilanční přehlídky českých celovečerních a
dokumentárníc h filmů je k dispozici na internetových stránkách www.festivalfinale.cz. Rozhovory s osobnostmi, které na plzeňský festival „Finále“ přijíždějí, můžete denně slyšet v našem vysílání, na vlnách Českého rozhlasu Plzeň.

Slavnou operu Giacoma Pucciniho „Tosca“ v režii Jana Buriana má dnes v 19 hodin na programu Velké divadlo v Plzni. Pucciniho pátá opera vznikla podle úspěšné hry francouzského dramatika Victoriena Sardoua a stala se jednou z nejhranějších oper světového repertoáru. Plzeňské divadlo „Toscu“ nastudovalo v italském originále, doprovodí ji české titulky.

„Je třeba zabít Sekala“ - drama Jiřího Křižana o křivdě, bolesti, zlu v srdci člověka a o spravedlnosti lidské i té Boží uvádí Komorní divadlo v Plzni. Autor napsal toto velké, syrové drama jako scénář pro film Vladimíra Michálka, oceněný 11 Českými lvy. O tom, jak se zdařilo jeho přenesení na divadelní prkna, se můžete přesvědčit v 19 hodin v plzeňském Komorním divadle. Hlavní postavy vytvářejí Martin Stránský a Jan Maléř.

„Drahé tety a já“ – komedie s detektivní zápletkou na motivy slavného filmového scénáře Zdeňka Podskalského v podání pražského Divadla Metro vás rozesměje v Kulturním domě v Horažďovicích. Hlavní role ztvárňují Zdena Herfortová a Jaroslava Obermaierová. Od 19 hodin 30 minut v horažďovickém kulturáku.

Jaroslav Dušek vás dnes v Karlovarském městském divadle osloví „Čtyřmi dohodami“ mexického autora Dona Miguela Ruize. Odhoďte po jeho vzoru omezující názory, které vás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Návod dostanete v 19 hodin 30 minut v divadle v Karlových Varech. Část vstupného bude v rámci spolupráce s Jaroslavem Duškem opět věnována Nadaci pro transplantace kostní dřeně.

Na časné odpoledne Karlovarské městské divadlo nachystalo představení pro seniory nazvané „Na vlnách divadla a hudby“. Jedná se o zábavně edukativní pořad činohry divadla, který vzešel ze spolupráce s Karlovarským symfonickým orchestrem. Pořad zábavnou formou představuje silné kulturní zázemí krajského města. Začátek je ve 13 hodin.

Inscenace „Sakra Hamlet“ dnes ovládne plzeňské Divadlo Dialog. Pořad označený jako naučně vzdělávací propojuje Shakespearovskou klasiku se zcela novodobými prvky a je přímo nabitý humorem. Soubor Tomáš Jedno vás jím v plzeňském Dialogu pobaví v 19 hodin.

„Poctu písňové a operní tvorbě“ vzdá dnešním komorním koncertem Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně. Zpívat budou sopranistka Ivana Oblištilová a barytonista Miroslav Bartoš, dirigovat Martin Peschík. Koncert se koná od 19 hodin 30 minut v mariánskolázeňském Společenském domě Casino.

Komorní soubor Musica malinconica vystoupí na dnešním abonentním koncertu Kruhu přátel hudby ve Starém Plzenci. Soubor se věnuje interpretaci renesanční a raně barokní hudby. Na koncert přijďte na 18. hodinu do staroplzeneckého kostela svatého Jana Křtitele.

Komorní soubor Praga Camerata přislíbil účast na v této sezóně posledním „Hudebním setkání s kytaristou Lubomírem Brabcem“ v Plzni. Jmenovaný soubor vychází z tradice Pražských komorních sólistů, jejichž historie sahala do roku 1961. Praga Camerata koncertuje nejen v Česku, ale často i ve Španělsku, Francii a Německu a tleskalo mu také publikum v Japonsku. Dnes možnost vychutnat si jeho hudbu máte vy a to od 19 hodin 30 minut v Návštěvnickém centru plzeňského pivovaru.

Na téma „Rukopisy a staletí“ bude v Západočeské galerii v Plzni přednášet Jiří Urban, jednatel České společnosti rukopisné. Dozvíte se jak Rukopisy zelenohorský a královédvorský vypadají, o čem vyprávějí a jak byly v průběhu času přijímány svými obdivovateli a kritiky. Přednáška je jednou z doprovodných akcí k výstavě „Svět chce být klamán - fikce a mystifikace v umění 19. století“, kterou ve výstavní síni „13“ v Plzni najdete do 5. května. Do přednáškového sálu v Pražské 13 jste zváni na 17. hodinu.

Pohádkou Ivana Nesvedy „O rytíři Wyndovi a zakleté Markétce“ dopoledne potěší diváky od 6 let Divadlo Alfa v Plzni. Děj se odvíjí ve výpravném iluzivním prostoru, prostřednictvím netradičních spodových loutek. Celkovou atmosféru představení pak umocňuje „magická“ hudba, které dominuje keltská harfa. Do pohádky plné temných čar a mámení, nad kterými ale vítězí kouzla nejmocnější - přátelství a láska - se můžete nechat vtáhnout v 9 hodin. V e stejný čas můžete v Divadle Alfa zhlédnout hru Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka „Čert tě vem!“, ta je určena pro diváky od 9 let.

Spustit audio

Více z pořadu