Úterní kulturní tipy

Aktuální přehled kulturních a společenských tipů z Plzeňského a Karlovarského kraje.

„Producenti" - úspěšný americký muzikál Mela Brookse a Thomase Meehana má dnes na programu Velké divadlo v Plzni. Příběh vás přenese do New Yorku na konci 50. let, kde se neúspěšný divadelní producent a jeho účetní snaží vydělat tímto fíglem: „Získáte od investorů milión dolarů, uvedete propadák za sto tisíc a zbytek si necháte." „Producenti" vás v plzeňském Velkém divadle pobaví v 19 hodin.

Dostojevského „Hráče" uvádí Komorní divadlo v Plzni. Autorem a režisérem inscenace je David Šiktanc, který děj zasadil do Karlových Varů. Zde se roztáčí nejenom nevyzpytatelná ruleta, ale i milostná posedlost a obchody na všechny způsoby. Role ztvárňují Petr Konáš, Martin Stránský, Andrea Černá a další - dnes od 19 hodin v plzeňském Komorním divadle.

Komedii plnou černého humoru „Na mělčině" přiváží do Mariánských Lázní pražské Divadlo Kalich. Inscenace vypovídá o dvou sestrách, jejich matce, tátově popelu a manželství s „omezenou trvanlivostí". Režisér Jakub Nvota do hlavní role obsadil Ivu Janžurovou, dále hrají její dcera Sabina Remundová, Barbora Munzarová a Miroslav Vladyka. Tragikomedii „Na mělčině" uvidíte od 19:30 v mariánskolázeňském Městském divadle.

Hru finského dramatika Bengta Ahlforse „Paní plukovníková" předvedou v Divadle Boženy Němcové ve Františkových Lázních členové tamního divadelního souboru. Trochu smutná komedie o nezdolné chuti do života, potřebě lásky, komunikace a porozumění vás ve františkolázeňském divadle čeká v 19 hodin.

Americký snímek „Bernie" dnes promítá Filmový klub Plzeň. Podle skutečného příběhu, který se ovšem zdá být neuvěřitelným, ho natočil Richard Linklater . Komediální drama o konání dobra, věcech posledních i jisté zvrácenosti můžete v plzeňském kině Beseda zhlédnout od 17 nebo od 20 hodin.

Výstavu s názvem „Byli odhodláni bránit svoji vlast" nově nabízí Muzeum na demarkační linii v Rokycanech. Expozici tam najdete do konce května.

„100 let skautingu v Klatovech" ode dneška připomíná klatovské muzeum. Výstava o činnosti skautů v pošumavském městě potrvá do 25. dubna, slavnostní zahájení je ve Vlastivědném muzeu Doktora Hostaše naplánováno na 5. dubna od 10 hodin.

Vlastimil Vondruška dnes bude hostem v Městském kulturním středisku v Plané. S jedním z nejlepších českých spisovatelů historických detektivek a románů se tam můžete setkat od 17:30.

„Apriliádou" dnes začíná turistická sezóna v Muzeu strašidel v Plzni. V 15 a v 16 hodin se můžete těšit na netradiční prohlídky, v 17 hodin na pohádku „O Karkulákovi" a v 18 hodin na prohlídku „Potmě" s oživlými strašidly. Součástí akce je mimo jiné i turistický pochod „To by bylo, abychom v Plzni nezabloudili" s trasami 10 a 20 kilometrů a startem mezi 10. a 14. hodinou.

Kolihu tenkozobou se v roce 2010 vydali hledat do Srbska čeští ornitologové. O expedici vám dnes bude v rámci cyklu „Příběhy předmětů" v Západočeském muzeu v Plzni vyprávět Roman Vacík. Koliha tenkozobá patří mezi vůbec nejvzácnější druhy na světě, více se o ní v Západočeském muzeu dozvíte od 17 hodin.

Na Novou Guineu vás dnes v Měšťanské besedě v Plzni zavede cestovatel a extrémní dobrodruh Ruda Švaříček. Na druhý největší ostrov světa se s ním můžete vypravit v 19 hodin.

Galerie Goethe v Městském muzeu Mariánské Lázně si Vás slavnostní vernisáží zahajuje výstavu "Umění z ulice - slavná éra českého filmového plakátu". Expozice představí plakáty z období 70. a 80. let vytvořené našimi známými výtvarníky. Přijďte zavzpomínat a připomenout si jak vypadaly plakáty na staré, dnes už klasické filmy Vinnetou, Slunce, seno, erotika, Faunovo velmi pozdní odpoledne a další.

Muzeum Karlovy Vary nabízí ve svých prostorách výstavu „Poznávej se“. Interaktivní výstava hledá nové formy vzdělávání a podněcuje zájem o vědu, techniku a přírodní obory. Nenucenou formou nabízí výuku a poznávání prostřednictvím interaktivních zábavných prvků, rozvíjí tvůrčí schopnosti a poznávání sebe sama. Výstava je zapůjčená z iQ parku Liberec a k vidění bude už jen do neděle 6. dubna.

Spustit audio