V Blovicích se dochovaly relikty dřevěného vodovodního potrubí

14. listopad 2020

V Muzeu Jižního Plzeňska v Blovicích na zámku Hradiště je vystaven archeologický nález dřevěného potrubí, které nejspíš přivádělo užitkovou vodu z Poplužního rybníku. Potrubí bylo pravděpodobně do země položeno na přelomu 18. a 19. století.

Na výstavě Proměny zámku Hradiště, která momentálně není vzhledem k současné situaci přístupná, je vystaven nález dřevěného vodovodního potrubí. Exponát čítá čtyři různě velké kusy dřevěného potrubí a jednu železnou zděř, součástku, kterou byly jednotlivé části spojovány. Potrubí bylo potřeno hliněným omazem, který sloužil jako izolace. Dochovalo se také díky tomu, že je vyrobeno z borovice, která obsahuje mnoho pryskyřic a nejméně tak podléhá tlení.

Roury přiváděly vodu do zámku a hospodářského dvora

Potrubí sloužilo k přívodu vody do areálu hospodářského dvora, který leží v těsné blízkosti zámku, kde byla hospodářská zvířata a pivovar. Dále byla voda vedena přímo do zámku. Vzhledem ke stavebním úpravám v 19. a 20. století nejsou známé detaily rozvodu vody. „Víme, že zámek byl na základě další architektonických detailů řešen na vysoké technické úrovni, předpokládáme tedy rozvod vody v areálu celého zámku,“ objasnil pracovník muzea Jiří Bouda.

Relikty byly objeveny v roce 2011 během výkopových prací při rekonstrukci kanalizace v Blovicích a na Hradišti v rámci akce Čistá Berounka. „Vnitřní průtočný otvor potrubí je cca 9 cm. Tyto otvory byly vyvrtávání železnými nebozezy, které mohly být již od středověku poháněny na vodní pohon vodním kolem,“ vysvětlil Jiří Bouda.

autoři: Kateřina Dobrovolná , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio