V domovech pro seniory v Plzeňském kraji pokračuje očkování proti koronaviru

14. leden 2021 16:20, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování v zařízení Baculus, o.p.s. ve Vejprnicích

V Plzeňském kraji dnes pokračuje očkování proti koronaviru v domovech pro seniory. V Plzni o něj mají zájem hlavně klienti.

První klienti a zaměstnanci Domovů pro seniory v Plzeňském kraji už mají za sebou očkování proti COVID-19, s očkováním se začalo v pondělí 11. 1. a zajišťují ho mobilní týmy. Většina zařízení v regionu se na očkování teprve připravuje a někteří klienti na vakcínu netrpělivě čekají.

Zatímco nejdřív komunikace vázla, teď už většina domovů v Plzni potřebné informace má, jako například Domov pro seniory svatého Jiří na Doubravce. „Zprvu to vypadalo zajímavě, ale musím říci, že od začátku týdne se informace ujednotily, a pokud to bude pokračovat tak, jak jsme domluvení, tak jsem spokojená,“ řekla vedoucí domova Alena Pistulková. Prozatím má podle ní o očkování zájem asi 70 % klientů a asi 30 % zaměstnanců.

V Plzni bude očkovat EUC Klinika

Vakcinaci zajišťují mobilní týmy složené z lékaře, zdravotní sestry a administrativního pracovníka. V každém zařízení se očkuje podle konkrétních prostorových možností a u některých klientů přímo na lůžku. Pro většinu domovů pro seniory v Plzni bude očkování zajišťovat soukromá EUC Klinika Plzeň. Mimo Plzeň budou očkovat mobilní týmy z krajských nemocnic.

Vezmeme si anamnestický dotazník, který zasíláme předem, případně výpis ze zdravotní dokumentace. Naše lékařka si vše s pacienty projde, popovídá si s nimi, pokud jsou imobilní, přijde za nimi k lůžku a rozhodne podle aktuálního klinického stavu, zda je očkování možné. Pak už se provede potřebná administrativa a sestřička klienta naočkuje,“ vysvětlil postup ředitel EUC Kliniky Jan Šlajs.

Máme sestavené tři mobilní týmy, budou fungovat podle situace tak, jak bude potřeba. Očkování bude probíhat v místnosti, kde je z hygienických důvodů přístup k vodě a kde je lůžko, nebo přímo u lůžka imobilních pacientů,“ doplnil s tím, že na území města je 11 domovů pro seniory, to znamená 1080 klientů včetně zaměstnanců. „Máme dostatečný počet ampulí očkovací látky a máme rezervované vakcíny na revakcinaci, tedy na druhý termín očkování, který je potřeba provést za 21 dní,“ potvrdil Šlajs.

V domovech budou i po očkování opatrní

Naočkovat se nechá i klientka z Rezidence Trnová paní Bedřiška Málková. „Stoprocentně se nechám naočkovat, nechci být ohrožená a nechci ohrožovat okolí,“ uvedla. Vakcíny se prý nebojí, snaží se získávat maximum informací třeba z poslechu rozhlasu. Nejvíce se těší, že se bude moci konečně setkat s rodinou.

Podle Aleny Pistulkové se ale zpřísněného režimu návštěv, roušek a desinfekce ještě v domovech seniorů ještě nějakou dobu nezbaví. „Očkování je dobrovolné a potrvá, než všichni pochopí, že právě proočkovanost je jediným světlem na konci tunelu,“ uzavřela.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio