V plzeňské zoo můžete vidět největší suchozemské želvy na světě
Zoologická a botanická zahrada města Plzně už dvacet let chová želvy obrovské. Jak to vypadá v jejich výběhu?
Plzeňská zoologická zahrada chová mimo spoustu dalších krásných zvířat i želvy obrovské. Jedná se o největší suchozemské želvy na světě, konkurují jim jenom želvy sloní. Oba tyto druhy se dožívají více než 100 let. V plzeňském výběhu najdete jednu želvu a tři želváky.
„Jedná se o býložravé plazy a potravu jim měníme dle sezóny. Na jaře a v létě jim sekáme na louce směs bylin, kterou někdy obohacujeme o artyčok či sušenou mořskou řadu,“ prozrazuje chovatel a ošetřovatel Tomáš Winkelhöfer. „Přes zimu si želvy pochutnávají hlavně na seně a sušeném listí.“ Nejen potrava se liší dle ročního období, mění se také klima ve výběhu. Přes léto se udržuje vlhčí a teplejší, s teplotou přes noc kolem 27 stupňů a ve dne zhruba 34 stupňů, v zimě zase sušší.
Želvy můžete v Zoologické a botanické zahradě města Plzně navštívit až do konce října denně v časech od 8 do 19 hodin, od listopadu pak od 9 do 17 hodin.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.