Velký Ostrý - to jsou i mnohasetleté smrky

19. listopad 2023

Královský Hvozd na Šumavě, tedy západní část Šumavy, která už neleží v národním parku, ale je součástí chráněné krajinné oblasti, oplývá jedinečnou přírodou. Například v oblasti Velkého Ostrého, jednoho z nejkrásnějších šumavských vrcholů, se nacházejí lesy s mnohasetletými smrky.

Cesta na Velký ostrý z české a také z německé strany nepatří mezi ty lehké. Na několika málo kilometrech totiž turisté nastoupají stovky metrů. Přitom je modrá turistická trasa, která vede z Hamrů, okolo Statečku až na vrchol, provede lesem v různých fázích vývoje a vytěžení.

„Smrk převažuje až k Hamrům, ale protože tady ta hornina je strašně kyselá a chudá na živiny, je to svor, někde křemenec. tak když se podíváme na pařezy a srovnáme s letokruhy s jinými částmi Šumavy, tady to přirůstá nejpomaleji," popisuje les pod Velkým Ostrým ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

A přesto, že se zdá, že celý kopec od vrcholu Velkého Ostrého do Hamrů je čistá horská smrčina, není tomu tak. Horská smrčina je to jenom těsně pod vrcholem a také není úplně čistá. Je totiž zajímavé, že velmi vysoko zde zasahují jedle a dokonce i buky.

„A taky si musíme nalít čistého vína, on to asi není úplně prales, i když jsou tady velmi staré stromy. Protože osídlení tu bylo poměrně vysoko, ty místní sedláci se tu snažili pást i v těch lesích – tohle bylo Hohenzollernů posledních dvě stě let a ty jim to nějak umožňovali. A hlavně tady byl hrádek a ten nemohl stát v lese, takže ve středověku určitě byl celý ten vrchol holý. A toto je vlastně náhradní les," vysvětluje Pavel Hubený.

V Královském Hvozdu hospodaří v lesích společnost Lesy České republiky. Ve větší míře se přitom jedná o hospodářské lesy, kde probíhá lesnická činnost. To je třeba i případ lesních porostů pod Velkým Ostrým.

autor: Jan Dvořák | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...