Věnec z ořechových skořápek. Netradiční a krásný

4. prosinec 2023

Hana Bernharthová z Černošína si každý rok dělá jiné dekorace. Na Velikonoce jarní, zelené věnce s vajíčky, na podzim zase vazby s podzimními plody. A na Vánoce pak hlavně adventní věnce. Někdy je dělá ze zelených větviček, letos se rozhodla pro věnce se skořápkami z vlašských ořechů.

Na věnečky je potřeba kulatý korpus, ale pozor, nesmí být z polystyrenu! Kdyby se totiž na polystyrenový kroužek lepily skořápky tavnou pistolí, tak by se kroužek teplem zničil. Proto základem je kroužek slaměný.

Vyčištěné skořápky od ořechů se na slaměný korpus lepí dokola, na vnější stranu kouká dutinka skořápky. Když je věnec hotový, zafixují se skořápky bezbarvým lakem, nebo třeba bílou barvou. po zaschnutí Hanka do dutinek lepí různé ozdoby, malé kuličky, hvězdy, větvičky, cokoliv, co ji napadne, fantazii se meze nekladou.

Barvy, které se k sobě hodí

Hana Bernharthová

Hotový věnec může být doplněn čtyřmi bodci na adventní svíčky, nebo může být opatřen provázkem, aby se dal pověsit na dveře či okno. Každý si vše doladí do své barvy, například modré svíčky jsou hezké se stříbrnou a bílou barvou, zlaté zase padnou do červené a zelené. Posledním krokem je uvázání jedné velké mašle, nebo několika menších. Pak už můžete věncem udělat radost sobě, nebo někomu z vašich přátel.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.