Vepřové koleno
podle redaktora Jiřího Šobra.
Suroviny na jedu až dvě porce:
- 1 ks vepřového kolene (čím větší tím lepší)
- 4 bobkové listy
- několik kuliček nového koření a černého pepře
- zeleninu na polévku (mrkev, celer, cibuli, petržel)
- nudle
- plnotučnou hořčici
- paličku česneku
- koření gyros
- drcený kmín
- čerstvý křen
- chléb
Postup:
Den první :
Koleno dobře omyjeme a očistíme. Vložíme do hrnce se studenou vodou s několika kapkami octa, bobkovými listy, zhruba 8 kuličkami nového koření a černého pepře a vaříme minimálně hodinu. Odstraňujeme nežádoucí pěnu – zákal, který by nám vývar mohl znečistit.
Po uvaření necháme koleno vystydnout. Z vývaru odlijeme zhruba 3 dl. Vývar nevyhazujeme – poslouží jako základ polévky.
Oloupeme paličku česneku. Utřeme nebo prolisujeme. Koleno vykostíme, kůži nařežeme na kostičky. Vše pořádně promasírujeme česnekem, přidáme gyros koření (podle chuti), potřeme plnotučnou hořčicí, přidáme drcený kmín (opět podle chuti). Vložíme do pekáče a dáme do ledničky.
Den druhý:
Koleno zasypeme drobně nakrájenou cibulkou, podlijeme odlitým vývarem a trochou vody, pekáč přikryjeme nebo horní stranu obalíme alobalem a dáme péci. Zhruba 130° C na dvě hodiny. Pak zkontrolujeme pekáč, případně podlijeme. Zvýšíme teplotu na 160 – 180° C a kůži necháme bez přikrytí zezlátnout. Stále přelévání výpekem.
Přibližně po třech hodinách začneme s přípravou polévky. Očistíme zeleninu, můžete použít i mraženou. Ve vývaru provaříme a přidáme nudle. Polévku dochutíme solí, můžete přidat libeček, petrželovou nať. Vše je na Vás a Vaší chuti.
Podáváme s dobrou hořčicí, nastrouhaným křenem a chlebem.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.