Větší komfort budou mít studenti ZČU na nově opravené koleji

25. květen 2022 15:43, aktualizováno

Od příštího akademického roku bude studentům Západočeské univerzity v Plzni sloužit zrekonstruovaná kolej v Máchově ulici. Kapacita z původních 449 lůžek klesla na 391, zvýšil se ale komfort a všechny pokoje teď mají sociální zařízení.

Rekonstrukce koleje zahrnovala zateplení, výměnu všech oken, dveří, rozvodů, obnovu sociálního zařízení a vnitřního vybavení. „Budova byla postavena v roce 1964, takže vyžadovala skutečně rozsáhlou rekonstrukci. Původní zůstala vlastně jen betonová konstrukce. V objektu jsou nové vnitřní instalace, rozvody vody a kanalizace, podlahy, dlažby, okenní a dveřní výplně a veškeré vnitřní vybavení,“ vysvětlil ředitel Správy kolejí a menz ZČU Petr Jícha.

Kolej má celkem 268 pokojů, pro ubytování studentů denního studia slouží 113 jednolůžkových a 139 dvojlůžkových, dalších 16 pokojů takzvaného hotelového typu (8 jedno a 8 dvojlůžkových) je určeno například pro studenty kombinovaného studia, návštěvníky z jiných univerzit nebo pro veřejnost.

Bezbariérové pokoje, kuchyňka i wifi

Vzhledem k úpravě dispozic pokojů sice klesla kapacita koleje z původních 449 studentských lůžek na 391, výrazně se však zvýšil komfort ubytování. Všechny pokoje jsou nyní se sociálním zařízením. Dva pokoje (jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový) jsou rovněž bezbariérové. Na každém patře koleje také studenti najdou dvě kuchyňky. Samozřejmostí je wifi připojení na univerzitní síť.

Náklady na práce a vybavení dosáhly téměř 106 milionů korun bez DPH, přičemž z 60 procent financování zajistilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR z dotačního programu Rozvoj a obnova ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol, 40 procent hradila ZČU z vlastních zdrojů.

Úroveň bydlení je pro studenty rozhodující

Podle rektora univerzity Miroslava Holečka je úroveň ubytování jedním z rozhodovacích faktorů při výběru studia. „Věnovali jsme se tomu tématu v různých studiích ve spolupráci se sociology, vyhodnocujeme třeba debaty na sociálních sítích. Studenti zvažují při výběru školy vzdálenost od své rodiny nebo právě úroveň kolejí,“ vysvětlil.

VŠ kolej ZČU v Máchově ulici v Plzni

S podporou Ministerstva školství by univerzita ráda opravila i kolej v nedaleké Baarově ulici. „Chtěli bychom projekt do dotačního programu přihlásit, jsme připraveni, teď záleží na tom, jak se bude finanční plán vyvíjet,“ plánoval ředitel provozu a služeb ZČU Jiří Fiala. Oprava budovy v Baarově ulici by se podle něj měla vejít do 140 milionů korun.

Celkem ZČU nabízí studentům ubytování na deseti kolejích s celkovou kapacitou 2568 lůžek. Ubytování poskytuje také v pokojích hotelového typu, kde má k dispozici 102 lůžek.

autoři: Jan Markup , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio