Voda zkrocená v kašnách

Kašnu ve Starém Plzenci střeží bájný chlapec Putto

25. červenec 2019
Publicistika
Předchozí díl
Následující díl

Kamenná kašna ve Starém Plzenci má zajímavý příběh. Není typickou městskou kašnou, kterou většinou střeží světec, konkrétní patron města. Nad průtokem vody z chrličů kašny bdí socha bájného chlapce Putta sedící na delfínovi. Kde se tu Putto vzal?

Kamenný chlapeček drží v rukou kopí, na kterém je plechový praporek s letopočtem 1858. A tudy vede stopa k původu kašny. Letopočet totiž neznamená datum výstavby kašny, ale její stěhování. Městu ji daroval majitel zámku ve Štěnovicích. A stalo se tak právě v roce 1858.

Jak uvádí Anna Velichová a Karel Kilbergr na webových stránkách města: V 18. století zámek Štěnovice zakoupila hraběnka Terezie Potingová a roku 1747 dala zámek přestavět v pozdně barokním stylu. Z té doby možná pochází i staroplzenecká kašna.

Před kamennou kašnou tu byla kašna dřevěná

Potomky hraběnky zasáhla v roce 1848 pozemková reforma. Přišli o pozemky i Štěnovice a zůstal jim jen zámeček a některé panské dvory. Tehdy došlo i k přesunu kašny do městyse Stará Plzeň, předchůdce dnešního Starého Plzence.  

Ještě než do Starého Plzence doputovala štěnovická zámecká kašna, bývala tu podle Denisy Brejchové ze Západočeského muzea kašna dřevěná. Stejně, jako později kamenná kašna, byla hlavním zdrojem vody pro okolí. Voda se sem dopravovala z lokality nedalekého hradu Radyně. Dnes je kašna hlavně vítaným zpestřením v horkých letních měsících.

autor: Pavel Halla | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio