Výlety, koupání, tanec a hudba. To byly plzeňské prázdniny Bedřicha Smetany

15. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radbuza v Doudlevcích na konci 19. století. Stavby v pozadí jsou již novějšího data, ale řeka, břehy i okolní krajina vypadaly nejspíš dost podobně, když sem Smetana doplul se svými spolužáky na vypůjčené pramici

Prázdniny jsou pryč, tak proč o nich mluvit v půlce září? Ale pozor – v minulosti to s velkými prázdninami bylo trochu jinak. Podle pravidel pro gymnázia z roku 1829 v této době začínaly prázdniny až 7. září a trvaly do Všech svatých. Když mladý Bedřich Smetana studoval v Plzni (v letech 1840-1843), měli to tehdejší studenti ještě trochu posunuté - prázdniny jim začínaly v srpnu a končily na začátku října.

Smetanův prospěch v šestém, závěrečném ročníku gymnázia. Měl výrazně jiné zájmy než studium. Jednička nebyla dobrá známka

Velkým prázdninám se v minulosti ve školních předpisech neříkalo letní, ale podzimní. Školní rok byl zakončen Díkůvzdáním a po něm měli učitelé držet ke svým žákům řeč, ve které měli zdůraznit, že si během těchto prázdnin mají studenti jednak odpočinout, ale jednak se i připravovat na další práci ve škole. Proto také studenti na prázdniny vždy obdrželi dostatečné množství úkolů.

Z deníku studenta Bedřicha Smetany

Během roku mladý Bedřich Smetana při kratších prázdninách zůstával v Plzni, protože jeho rodina v té době vlastnila zámeček v Růžkových Lhoticích – tedy docela daleko od Plzně. Byl ale velmi společenský, a tak také vítaný v řadě domácností plzeňské honorace, kde byl zájem o jeho umění hudební i taneční. Domů odjížděl pouze na velké prázdniny. Vedle návštěv u příbuzných a malých výletů zmiňuje ve svém deníku hry v novém kuželníku, který zřídil jeho strýc a pak hlavně lov a hudbu, o čemž v té souvislosti píše: „první je moje nejmilejší zábava, to druhé můj život, moje svátost, moje všechno, to bylo mé denní zaměstnání“.

Na stránky Smetanova deníku občas pronikly i veselé výlety se spolužáky. Jako třeba když si 19. května 1842 vyrazil s několika kamarády na lodičce proti proudu Radbuzy do Doudlevec. Tam si zašli do hostince se trochu osvěžit. Cestou zpátky pak ještě zakotvili pro další osvěžení u plavecké školy, která se nacházela zhruba na půli cesty, v záhybu Radbuzy naproti pozdější plovárně. Smetana pak vesele líčí, jak se jim zatoulal kormidelník a jak se bez něj bezmocně točili kolem dokola mezi břehy.

Elise Mauer, původem z Čemín, bývala vyhledávanou domácí pro přespolní studenty. Na fotografii  je se svými podnájemníky

Blízkost plzeňský řek sváděla pochopitelně v letních měsících ke koupání. Smetana tuhle kratochvíli zmiňuje ve svých denících hned několikrát. Napíše sice, kam přesně se s kamarády chodili koupat, ale dá se odhadnout, že to mohlo být na těch částech Mže a Radbuzy, které byly vzduté jezy. Na jednom takovém místě, u Kalikovského jezu, také nechal o několik let později prefekt gymnázia Stanislav Zauper zřídit zvláštní studentskou plovárnu.

Hlavní náplní Smetanových deníků, které se dochovaly, zůstává hudba a tanec a s nimi spojené domácí muzicírování i bály. Ale je jisté, že během jeho studentského pobytu v Plzni nechyběly ani výlety do přírody a okolí – v deníku jsou popsané výlety do Malesic, Radčic, Křimic, Lobez nebo Radobyčic a také zábavy v kruhu studentů - zkrátka to, co ke studentskému životu prostě patří.

autoři: Michaela Vondráčková , Tomáš Bernhardt | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.